Döntöttek a szlovákok: katonákat küldenek a válság kellős közepébe
„A feszültség fokozódása érezhető” – mondta a szlovák védelmi miniszter.
A Portfolio cikke szerint csupán propagandacélokat szolgálnak az Armaták, Terminatorok.
Akkor, amikor majd egy éve Oroszország megtámadta Ukrajnát, sokan értetlenül nézték a frontról érkező felvételeket, melyeken nyomát sem lehetett látni az olyan, elméletileg csúcskategóriás fegyvereknek, mint a T-14 Armata harckocsi, a SzU-57-es vadászbombázó, vagy a BMPT Terminator harckocsitámogató páncélos, írja elemzésében a Portfolio. A portál újságírója azonban hozzáteszi, a konfliktus elmúlt heteiben úgy tűnt, hogy ezek a fegyverek is elkezdtek megjelenni a frontvonalakon; de,
Mikor a 2015-ös Győzelmi Napi parádén először megjelentek, nem túlzás azt állítani, hogy a T-14-es harckocsik meglepték a nyugati katonai szakértőket. A modernnek tűnő járművek kialakítása, felszereltsége sokkal jobban emlékeztetett a még nyugaton is csak tervezőasztalon lévő páncélosokra, mint az orosz katonai doktrínában addig elsőbbséget élvező kisebb méretű, olcsóbb harckocsikra, mint például a T-90.
A SzU-57-es az Armatákhoz hasonlóan ugyancsak meglepetést okozott; 2021-es rendszeresítésével Moszkva is egy olyan, minden időjárási körülmények között bevethető, multifunkciós, ötödik generációs harci repülőgéphez jutott, amelyet mindaddig csak az Egyesült Államok (F-22, F-35) és Kína (Csengdu J20-as széria) gyártott.
A fentiekkel szemben a Terminator becenévre keresztelt BMPT harckocsitámogató harcjármű világszinten új megközelítést képviselő fegyver: a hivatalos orosz doktrína szerint a Terminatorok feladata első sorban az, hogy városi környezetben támogatást nyújtsanak az ilyen helyzetekben egyébként rendkívül sebezhető harckocsiknak.
Oroszország gyártókapacitása pedig véges, írja a portál.
A rendelkezésre álló információk szerint Moszkva kevesebb mint ötven T-14-essel rendelkezik ez a szám pedig egyszerűen túl alacsony ahhoz, hogy a front több szakaszán is áttöréseket érjenek el a bevetésükkel. A vadászbombázók helyzete hasonlóan szerény: huszonegy darab repülőt állíthattak szolgálatba.
A BMPT Terminatorokból Moszkva 2022-ig több mint háromszáz darabra adott le rendelést, ám úgy tűnik, hogy ebből eddig megközelítőleg tíz jármű került legyártásra. Ezeket a fegyvereket a Kreml már biztosan a frontra vezényelte, hiszen videó is készült arról, hogy az ukrán csapatok egyet megsemmisítettek, emlékeztetett a cikk.
Az újságíró úgy összegzett, a modern fegyverek bevetésével Moszkvának nem hadászati céljai vannak. (Lásd: Armaták, Terminátorok.) Sokkal inkább propagandacélokat szolgálnak az eszközök. „Ettől függetlenül látható, a legmodernebb orosz fegyverek problémái első sorban nem a technikai problémákból adódnak,
hanem abból a tényből, hogy a háború kirobbanásáig Oroszország csak rendkívül kis számban gyártotta őket.”
Nyitókép: AFP