„Tisztában vagyunk azzal, hogy egy orosz támadás is lehetséges” – lengyel lapszerkesztő a rakétás incidensről

2022. november 16. 11:41

„Tudja, a lengyel közvélemény régóta úgy értelmezi az ukrajnai háborút, hogy mi, lengyelek is valamilyen módon benne vagyunk ebben a háborúban” – mondja Michał Karnowski lapunknak. A lengyel jobboldali hetilap, a Sieci szerkesztője szerint mindenki tisztában van azzal, hogy egy orosz támadás lehetősége is benne van a pakliban, a lengyelek éppen ezért nyugodtan, pánik nélkül fogadták az esti rakétás incidens hírét is.

2022. november 16. 11:41
null
Maráczi Tamás
Maráczi Tamás

Nyitóképen: kiállított, kilőtt orosz tank a varsói királyi palota előtt (Wojtek RADWANSKI / AFP)

 

Konkrétan milyen információk publikusak a keddi rakétabecsapódással kapcsolatos lengyel vizsgálatról?

A rakéta kedd délután négy óra körül csapódott be, de

 

a közvélemény csak kora este értesült erről a híradásokból.

A kormány néhány óráig azzal volt elfoglalva, hogy gyorsan értékelje a fejleményeket. A helyi média szellőztette meg a hírt először: az első verzió az volt, hogy ismeretlen eredetű robbanások történtek az ukrán határ közelében. Aztán elkezdtek szivárogni a hírek, hogy esetleg orosz rakéták csapódtak be. Végül mind az amerikai, mind a lengyel kormány hivatalosan is azt kommunikálta, hogy ez egy baleset lehetett: gellert kaphatott egy ukrán lövedék, az orosz rakétákat elhárító ukrán légvédelmi rendszer lövedéke csapódhatott be a lengyel területre a határ közelében.

Két embert ölt meg a lövedék a hírek szerint.

Igen, két lengyel gazda vesztette életét. Éppen úton voltak, a terményeiket szállították egy közeli árudába, amikor a járművüket véletlenül eltalálta a becsapódó lövedék. Ez egy tragédia.

Az amerikai katonai bejelentés volt az első, vagy a lengyel a baleset okáról?

Körülbelül egy időben jött ki a két hír a lengyel médiában. Joe Biden bejelentette, hogy vélhetően nem orosz területről érkezett a lövedék, és nagyjából ezzel egy időben a lengyel kormány is jelezte, hogy baleset történhetett.

A két állam kommunikált egymással, az információkat megosztották egymással,

és utána közölték ezt a nyilvánossággal.

Michał Karnowski, a Sieci szerkesztője

 

Volt pánik a lengyel közvéleményben, amikor első blikkre úgy tűnt, hogy az oroszok lőttek ki rakétákat lengyel földre? És milyen most a hangulat, miután kiderült, hogy csak baleset történt?

Természetesen tegnap este mindenki ezzel a hírrel foglalkozott, de nem mondanám, hogy pánik lett volna. Volt egy kis idegesség, de még engem is meglepett, hogy a helyzethez képest milyen türelemmel, nyugalommal viselte a lengyel közvélemény, a lengyel társadalom ezt a fejleményt. De, tudja, a lengyel közvélemény régóta úgy értelmezi az ukrajnai háborút, hogy

mi, lengyelek is valamilyen módon benne vagyunk ebben a háborúban.

Pontosan tisztában vagyok azzal, hogy ez teljesen más percepció, mint ahogy a magyarok értelmezik. A lengyel kormány és az ellenzéki pártok, valamint a lengyel közvélemény is teljes mellszélességgel Ukrajna ügyét támogatja ebben a háborúban, még akkor is, ha a háborúval járó negatív jelenségektől, az inflációtól, az emelkedő áraktól, a gazdasági vonatkozásoktól mi is szenvedünk. A háború árát azonban a lengyelek valahogyan elfogadták.

Önt újságíróként meglepte egyébként, amikor kedden meghallotta, hogy vélhetően orosz rakéták csapódtak be lengyel területre? Hiszen ez elsőre azt jelentette, hogy Moszkva bekóstolta a NATO-t, veszélyes eszkaláció kezdődik...

Erre először is azt tudom válaszolni, hogy le kell szögeznünk: ez a szcenárió abszolút lehetséges, Oroszország megtámadhatja Lengyelországot. Ez abban a pillanatban lehetséges forgatókönyvvé vált, amikor a lengyel kormány teljes támogatásáról biztosította Ukrajnát, amikor fegyvereket, élelmiszersegélyeket küldött, amikor megnyitotta Lengyelország határait az ukrán menekültek előtt – tudtuk, hogy ennek a döntésnek lehetnek súlyos következményei. A lengyel kormány ezért a legszélsőségesebb forgatókönyvre is számít, a hadsereg és a helyi közigazgatás felkészült erre az eshetőségre. Mi tudjuk, hogy háborúban állunk, és

tisztában vagyunk azzal, hogy egy orosz támadás lehetősége is benne van a pakliban.

Ezért a keddi hír nem okozott pánikot; volt egy megrökönyödés, de pánik nem.

Egyetért azzal a széles körben hangoztatott biztonságpolitikai értékeléssel, hogy a háború ezen szakaszában senkinek sem érdeke a konfliktus eszkalációja? Az oroszok éppen defenzívában vannak, az ukránok véget akarnak vetni a szenvedésnek és a Nyugat sem érdekelt a bajok fokozásában.

Éppen erről szólt a lapunk legutolsó címlapsztorija. Arról írtunk, hogy minden jel szerint a háború vége közelebb van, mint azt általánosságban gondolnánk. Szakértői források szerint az amerikaiak nagy nyomást gyakorolnak az ukránokra, hogy üljenek le tárgyalni az oroszokkal. Az ukránok egyelőre még vonakodnak.

A végső kérdés az, hogy hol fognak húzódni az ukrán-orosz határok.

Van egy frontvonal most, vannak a február 24. előtti határok, és vannak a 2014-es krími-donbaszi orosz beavatkozás előtti eredeti ukrán államhatárok. A kérdés tehát az, hogy melyikhez lehet visszatérés? De az biztos, hogy a háború vége közelebb van, mint azt gondolnánk. Lehet, hogy a jövő évben már. Nagyon remélem, hogy így lesz. Ez egy nagyon nehéz helyzet politikailag, gazdaságilag, nem beszélve az atomfegyverek fenyegetéséről. Lengyelország sem akarja, hogy elhúzódjon a háború, mi sem vagyunk háborúpártiak. A háború mihamarabbi lezárásában reménykedünk, ebben mind egyetértünk, lengyelek és magyarok.

fotó: Michał Karnowski, AFP

Összesen 136 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
dezilluzionista
2022. november 16. 17:58
Borzongató.
fogas paduc
2022. november 16. 17:30
Én erre csak azt mondom, hogy WOLYN.
MintaPedagógus
2022. november 16. 16:00
A lengyel illetékesek nyugodtan a megfelelő diplomáciai csatornákon keresztül és persze nyilvánosan is bocsánatot kérhetnek az orosz államvezetés és nép igaztalan bemocskolása végett. Ellenkező esetben nem lennének többek, mint a libsijenkik: mocskosszájú háborús uszítók!
Kormánypárti1
2022. november 16. 14:57
Fullba tollja mindenki a kretént. Persze, persze... az amerikaiak békét akarnak... Az oroszok meg a NATO-t akarják megtámadni... Anyátokat mikor akarjátok hülyének nézni? Nem baj, most legalább saját szemünkkel láthatjuk, hogy az írott történelem pontosan ugyanakkora hazudozások halmaza, mint amit ma megvalósítanak a leghangosabb idióták.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!