Amerikának le kell mondania a világuralomról
Ideje elfelejteni az Oroszország feldarabolásáról szőtt hagymázas terveket.
„Tudja, a lengyel közvélemény régóta úgy értelmezi az ukrajnai háborút, hogy mi, lengyelek is valamilyen módon benne vagyunk ebben a háborúban” – mondja Michał Karnowski lapunknak. A lengyel jobboldali hetilap, a Sieci szerkesztője szerint mindenki tisztában van azzal, hogy egy orosz támadás lehetősége is benne van a pakliban, a lengyelek éppen ezért nyugodtan, pánik nélkül fogadták az esti rakétás incidens hírét is.
Nyitóképen: kiállított, kilőtt orosz tank a varsói királyi palota előtt (Wojtek RADWANSKI / AFP)
Konkrétan milyen információk publikusak a keddi rakétabecsapódással kapcsolatos lengyel vizsgálatról?
A rakéta kedd délután négy óra körül csapódott be, de
A kormány néhány óráig azzal volt elfoglalva, hogy gyorsan értékelje a fejleményeket. A helyi média szellőztette meg a hírt először: az első verzió az volt, hogy ismeretlen eredetű robbanások történtek az ukrán határ közelében. Aztán elkezdtek szivárogni a hírek, hogy esetleg orosz rakéták csapódtak be. Végül mind az amerikai, mind a lengyel kormány hivatalosan is azt kommunikálta, hogy ez egy baleset lehetett: gellert kaphatott egy ukrán lövedék, az orosz rakétákat elhárító ukrán légvédelmi rendszer lövedéke csapódhatott be a lengyel területre a határ közelében.
Két embert ölt meg a lövedék a hírek szerint.
Igen, két lengyel gazda vesztette életét. Éppen úton voltak, a terményeiket szállították egy közeli árudába, amikor a járművüket véletlenül eltalálta a becsapódó lövedék. Ez egy tragédia.
Az amerikai katonai bejelentés volt az első, vagy a lengyel a baleset okáról?
Körülbelül egy időben jött ki a két hír a lengyel médiában. Joe Biden bejelentette, hogy vélhetően nem orosz területről érkezett a lövedék, és nagyjából ezzel egy időben a lengyel kormány is jelezte, hogy baleset történhetett.
és utána közölték ezt a nyilvánossággal.
Michał Karnowski, a Sieci szerkesztője
Volt pánik a lengyel közvéleményben, amikor első blikkre úgy tűnt, hogy az oroszok lőttek ki rakétákat lengyel földre? És milyen most a hangulat, miután kiderült, hogy csak baleset történt?
Természetesen tegnap este mindenki ezzel a hírrel foglalkozott, de nem mondanám, hogy pánik lett volna. Volt egy kis idegesség, de még engem is meglepett, hogy a helyzethez képest milyen türelemmel, nyugalommal viselte a lengyel közvélemény, a lengyel társadalom ezt a fejleményt. De, tudja, a lengyel közvélemény régóta úgy értelmezi az ukrajnai háborút, hogy
Pontosan tisztában vagyok azzal, hogy ez teljesen más percepció, mint ahogy a magyarok értelmezik. A lengyel kormány és az ellenzéki pártok, valamint a lengyel közvélemény is teljes mellszélességgel Ukrajna ügyét támogatja ebben a háborúban, még akkor is, ha a háborúval járó negatív jelenségektől, az inflációtól, az emelkedő áraktól, a gazdasági vonatkozásoktól mi is szenvedünk. A háború árát azonban a lengyelek valahogyan elfogadták.
Önt újságíróként meglepte egyébként, amikor kedden meghallotta, hogy vélhetően orosz rakéták csapódtak be lengyel területre? Hiszen ez elsőre azt jelentette, hogy Moszkva bekóstolta a NATO-t, veszélyes eszkaláció kezdődik...
Erre először is azt tudom válaszolni, hogy le kell szögeznünk: ez a szcenárió abszolút lehetséges, Oroszország megtámadhatja Lengyelországot. Ez abban a pillanatban lehetséges forgatókönyvvé vált, amikor a lengyel kormány teljes támogatásáról biztosította Ukrajnát, amikor fegyvereket, élelmiszersegélyeket küldött, amikor megnyitotta Lengyelország határait az ukrán menekültek előtt – tudtuk, hogy ennek a döntésnek lehetnek súlyos következményei. A lengyel kormány ezért a legszélsőségesebb forgatókönyvre is számít, a hadsereg és a helyi közigazgatás felkészült erre az eshetőségre. Mi tudjuk, hogy háborúban állunk, és
Ezért a keddi hír nem okozott pánikot; volt egy megrökönyödés, de pánik nem.
Egyetért azzal a széles körben hangoztatott biztonságpolitikai értékeléssel, hogy a háború ezen szakaszában senkinek sem érdeke a konfliktus eszkalációja? Az oroszok éppen defenzívában vannak, az ukránok véget akarnak vetni a szenvedésnek és a Nyugat sem érdekelt a bajok fokozásában.
Éppen erről szólt a lapunk legutolsó címlapsztorija. Arról írtunk, hogy minden jel szerint a háború vége közelebb van, mint azt általánosságban gondolnánk. Szakértői források szerint az amerikaiak nagy nyomást gyakorolnak az ukránokra, hogy üljenek le tárgyalni az oroszokkal. Az ukránok egyelőre még vonakodnak.
Van egy frontvonal most, vannak a február 24. előtti határok, és vannak a 2014-es krími-donbaszi orosz beavatkozás előtti eredeti ukrán államhatárok. A kérdés tehát az, hogy melyikhez lehet visszatérés? De az biztos, hogy a háború vége közelebb van, mint azt gondolnánk. Lehet, hogy a jövő évben már. Nagyon remélem, hogy így lesz. Ez egy nagyon nehéz helyzet politikailag, gazdaságilag, nem beszélve az atomfegyverek fenyegetéséről. Lengyelország sem akarja, hogy elhúzódjon a háború, mi sem vagyunk háborúpártiak. A háború mihamarabbi lezárásában reménykedünk, ebben mind egyetértünk, lengyelek és magyarok.
fotó: Michał Karnowski, AFP