Zaluzsnij bejelentette: elkezdődött a harmadik világháború
Az ukrán haderő volt főparancsnoka őszintén elmondta a véleményét.
Nem szép ez a mai Ukrajna, nagyon nem az, és mindaz, amit az oroszok tesznek sem teszi széppé.
„Az ukrán nacionalizmusról – a Majdan, és a kapcsolatok 2014 utáni megromlása előtt már beindult az elnyomás még a »haladó progresszív« magyar kormány idejében. Ez nem a kárpátaljai többség, de ott van, megy már régen, legalább 2004 óta a gyűlöletkeltés. Velem is előfordult 2015-ben, Gyulai György kollégával, hogy magyarázkodnunk kellett Munkács belvárosában nagydarab, barátságtalan férfiaknak, miért is beszélünk egy jó hangulatú sörözés közben magyarul és nem ukránul - és bizony útlevelet kellett mutatnunk két ismeretlennek, hogy békén hagyjanak. Miért nem szimpatizálnak sokan Magyarországon Ukrajnával, bármilyen borzalmakon is megy keresztül emiatt a barbár orosz agresszió miatt? Ezért. És ez 2014 óta nem elszigetelt valami, hanem államethosz. Egyébként csak a jéghegy csúcsát látjuk, ennél sokkal de sokkal több incidens történt, nem szép ez a mai Ukrajna, nagyon nem az, és mindaz, amit az oroszok tesznek sem teszi széppé.
Az ukrán nacionalizmus üzenete a magyaroknak az, hogy ha szépen, csendben meghúzzák magukat, elnézik, hogy a magyar emlékeket eltüntetik, és ha kell, lojális ukrán polgárként elmennek harcolni és meghalni az oroszok ellen, akkor megtűrik őket Kárpátalján. Megtűrik, ennyi, semmi több.
2009
Augusztus 18: A kárpátaljai magyarság központjának számító Beregszászon ukrán fiatalok vertek meg közterületen egy magyar fiút mert társaival magyarul beszélgetett.
Március: ismeretlenek vörös és sárga-kék festékkel öntötték le az Vereckei honfoglalási emlékművet, illetve olyanokat írtak fel, hogy »Kérj bocsánatot, Budapest, Kárpát-Ukrajnáért!«
Ősz, ukrán tévében: Az ukrán állami televízióban a szvobodások úgy nyilatkoztak, hogy a Beregszász központú nemzetiségi járás kialakításával kapcsolatos, s Budapest által is felkarolt elképzelések célja az, hogy megvalósulásuk esetén a helyi magyarok referendumon kérhessék a terület Magyarországhoz való csatolását. Az adásban megszólaltatott ukrán politológusok törvénybe ütközőnek nevezték a magyar nemzeti zászló, a magyar helyiségnevek használatát, a magyar himnusz éneklését a kárpátaljai tömbmagyarság településein.
A Szvoboda Párt kárpátaljai szervezete 2008-ban megóvta az illetékes területi választási bizottságnál a Beregszász város történelmi magyar nevének visszaállítására igent mondó érvényes helyi népszavazás eredményét.”
Nyitóképen: Azovos fegyveres felvonulók. Fotó: Jevgenyija Makszimova / AFP