Szijjártó: Nemzetgazdasági és nemzetbiztonsági érdek a paksi atomerőmű bővítése

2022. május 05. 11:13

A Roszatom vezetői biztosították Magyarországot arról, hogy technológiai szempontból továbbra is képesek a beruházás végrehajtására.

2022. május 05. 11:13
null

„Magyarország nemzetgazdasági és nemzetbiztonsági érdeke a paksi atomerőmű két új blokkjának megépítése, a Roszatom pedig képes a beruházás végrehajtására” – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtökön az MTI-nek, miután Alekszej Lihacsovval, a Roszatom vezérigazgatójával tárgyalt Isztambulban.

A miniszter közölte: a tárgyaláson

a Roszatom vezetői biztosították Magyarországot arról, hogy technológiai szempontból továbbra is képesek a beruházás végrehajtására.

Hozzátette: a magyar atomenergia-hivatal most vizsgálja azokat az engedélykérelmeket, amelyeket beadtak, és azt követően, hogy ezeket megkapják, az erőmű építési munkálatai a következő fázisba léphetnek.

A bővítés Magyarország energiaellátását biztosabbá és kiszámíthatóbbá fogja tenni

„A két új blokkjának a megépítése Magyarország energiaellátását biztosabbá és kiszámíthatóbbá fogja tenni” – jelentette ki Szijjártó Péter.

A miniszter hangsúlyozta: a 21. század első negyedének végén olyan típusú kihívásokkal kell szembesülnie a világnak, Európának és benne Magyarországnak is, amelyekre senki sem számított. Nemcsak a fizikai biztonságunkról, hanem az energiaellátás biztonságáról is szó van – fűzte hozzá.

Kiemelte:

elképesztő kihívások terhelik a világ energiapiacának működését,

és az olyan országok, mint Magyarország, amely alapvetően az energiahordozók importjára kényszerül, különösképpen megérzik ezeket a nehézségeket.

Cél a minél nagyobb önállóság az energiatermelés tekintetében

Kijelentette: „Magyarországnak az az érdeke, hogy minél nagyobb mértékben önellátó tudjon lenni az energiatermelés tekintetében, és ehhez kapacitásokra van szükség, a legnagyobb sajátenergia-előállítási kapacitás lehetőségét pedig az atomenergia jelenti”.

Szijjártó Péter úgy értékelt:

az atomenergia olcsó, biztonságos és környezetkímélő módja az energia előállításának,

és biztosítja azt, hogy Magyarország a rezsicsökkentés vívmányait meg tudja tartani, valamint a környezetvédelem területén vállalt céljainak is megfeleljen.

Rámutatott: a napi szállításokra épülő energiaágazatok – így a földgáz és kőolaj – tekintetében is nemzetközi viták és kihívások vannak. Ezért – folytatta – „fontos, hogy Magyarország megerősítse a nukleáris energiát, ahol hosszú évekre előre be lehet tárazni a nukleáris fűtőanyagokat, így az atomenergia használata jelentős mértékű függetlenséget és stabilitást biztosít az energiaellátásban”.

(MTI)

Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád

Összesen 101 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Caruso
2022. május 05. 15:29
Az orosz piac is óriási fontos Magyarország számára. Emlékezzünk csak az amerikai Pfízer oltóanyagra drágábban kaptuk köszönhetően Ursulanak.
gyaloggos
2022. május 05. 15:25
SUMMA summarum: BÁRHOGYAN is alakul, végződik majd ez a PAKS II-ügy a ROSZAROMMAL, semmiképpen SEM SZABAD hibás döntésként kezelni! JÓ DÖNTÉS volt, csak a körülmények változtak, AZOKAT pedig nem mi változtattuk így!
balbako_
2022. május 05. 14:49
Mert Orbánék mindig előre gondolkoznak. Ha nem vásároltuk volna vissza az elkótyavetyélt gáztárolókat, akkor most a németeknek tárolnának gázt, mi meg fizethetnénk napi árat. Most itt van az atomerőmű. Ha már meglenne, akkor most hatalmas pénzeket hozna nekünk az energia éhségben szenvedő Európában. (És persze most derül ki mekkora barmok a németek, amikor bezárták a magukét és az alternatív energia koncepció is beszart a gyakorlatban. Jó reggelt hazai zöld balfaszok!)
Dixi
2022. május 05. 14:45
Gy2G
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!