Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
A liberális nyugati államoknak meg kell tanulniuk együtt élni keleti szomszédiakkal, a brüsszeli beavatkozás nem megoldás – fogalmaz a The Spectator társszerkesztője.
Az Európai Unióban mindig is voltak nehezen összeegyeztethető különbségek – kezdi cikkét a The Spectator társszerkesztője. Szerinte a kétezres években a legnagyobb kérdés Észak és Dél között az volt, hogy hogyan lehetséges összehangolni a mediterrán és a germán monetáris szokásokat. Ezt a kérdést egy újabb szakadék váltotta az utóbbi években, a Kelet és Nyugat kulturális ellentéte. Ez az ellentét Murray szerint az elmúlt napokban újból előjött a magyar gyermekvédelmi törvény kapcsán.
A szerző megjegyezte, hogy a legújabb vita kiindulópontja, a gyermekvédelmi törvény, nagyon hasonlít a britek 28-as Cikkelyére, amely 1988-tól 2003-ig volt hatályban, s megtiltotta a „homoszexualitás népszerűsítését” Nagy-Britanniában. Szerinte a magyar törvény bár túl széleskörű, valószínű, hogy kudarcot vall, de lehetővé tette az EU számára, hogy ismét megpróbálja megbüntetni Magyarországot.
Murray szerint a melegek egyenlőségért vívott harc az elmúlt években elterelődött egy káros és szükségtelen irányba. Szerinte abban a pillanatban, hogy
Természetesen így senkit sem ért meglepetésként, hogy egy a magyarhoz hasonló konzervatív nemzet tiltakozik ezellen az ideológia ellen.
Az ilyen helyzetekben az EU-nak két lehetősége lehet: egyetért a magyar kormánnyal abban, hogy amit a magyar iskolákban tanítanak, az a magyar hatóságok dolga vagy a Nyugat meghallgathatja Közép és Kelet aggodalmait és elgondolkozhat azon, hogy a saját elképzeléseik nem váltak-e túl dogmatikussá és közös nevezőre juthat a szomszédjaival.
Ezek helyett – mint tudjuk – azt az utat választották, hogy Magyarországból példát statuálnak. Ursula von der Leyentől a legkisebb EU tisztségviselőig mindenki beállt a sorba, hogy megtámadják a magyarokat. Ez beleillik abba a brüsszeli elképzelésbe, hogy a magyarok és lengyelek többek között csupán lassú tanulók a liberális iskolában. Emellett beleillik a visegrádiak elképzelésébe, miszerint a liberális Nyugat próbálja ráerőszakolni a nézeteit a vonakodó Keletre.
A társszerkesztő szerint a legrosszabb ebben az, hogy az egész csak
Az EU helyreállítási alapja van veszélyben, amit könnyen kisiklathatnak a kulturális ellentétek.
Az EU úgy véli, hogy bizonyos társadalmi kérdésekben nem engedhet, csupán azt nem veszi észre, hogy így legalább olyan dogmatikussá válik, mint azok a kormányok amiket kritizál. Az utóbbi években az északi gazdaságok megtanultak együtt élni a déliekkel. Most az a kérdés, hogy megtanulnak-e a nyugatiak is együtt élni a keletiekkel.
Nyitókép: MTI/EPA pool/Stephanie Lecocq