Példátlan csata előtt áll az Európai Unió: előbb Tusk, majd Merz asztalán landoltak a legfontosabb követelések

„Egyelőre nem világos, hogy létrejön-e a megállapodás” – mondta Robert Fico.

Az Európai Unió elkötelezett a szudáni átmenet támogatása mellett – fogalmazott az uniós diplomácia vezetője.
A Szudánt átmenetileg irányító civil-katonai „szuverén tanács”, és öt kulcsfontosságú lázadócsoport között létrejött békemegállapodás fontos mérföldkő a demokratikus folyamat és a gazdasági átmenet szempontjából, valamint megnyitja az utat az ország tartós békéjének megteremtése felé – jelentette ki az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője hétfőn.
Josep Borrell nyilatkozatában aláhúzta, csakis jóhiszeműen és az együttműködés szellemében, a dél-szudáni vezetés közvetítésével létrejött megállapodás felelhet meg a szudáni nép igényeinek és elvárásainak. Kijelentette: az unió felszólít minden politikai szereplőt, hogy csatlakozzon a békés erőfeszítésekhez a jobb élet, a béke, és a stabilitás reményében. „Itt az ideje, hogy minden helyi érintett félretegye az ellentéteket, és az ország, valamint a szudániak érdekében cselekedjen” – fogalmazott.
– tette hozzá az uniós diplomácia vezetője. Hétfőn békemegállapodást írt alá a szudáni átmeneti kormány öt kulcsfontosságú lázadócsoporttal a szomszédos Dél-Szudán fővárosában, Jubában. Az egyezség politikai képviseletet, hatásköröket, gazdasági és földjogokat biztosít a lázadóknak, a fegyvereseik beolvasztásával az ország biztonsági erőnek sorába. Lehetőséget kapnak ezáltal a menekültek is a visszatérésre otthonaikba.
A darfúri konfliktus 2003-ban kezdődött afrikai etnikai csoportok lázadásával, akik hátrányos megkülönböztetéssel vádolták a főként arab etnikumúakból álló szudáni kormányt. A kormánycsapatok arab milíciák támogatásával vérbe fojtották a lázadást, súlyos atrocitásokat követve el.
(MTI)