Az Európai Unió megkezdheti tagsági tárgyalásait Albániával és Észak-Macedóniával – írja a Reuters.
Észak-Macedónia és Albánia már tavaly reménykedtek a csatlakozási tárgyalások megkezdésében, amikor az EU még Nagy-Britannia távozási feltételeinek kidolgozásával küzdött. Akkor azonban még Franciaország és Hollandia szkeptikusan álltak a dologhoz: féltek attól, hogy olyan új tagokat vegyen fel az Unió, amelyek a demokrácia és a korrupció elleni küzdelem terén nem teljesítenek jól.
Párizs és Hága azonban a múlt hónapban enyhítették a kifogásaikat a balkáni országokkal szemben, és a tárgyalások megkezdésének tervei a koronavírus-válság ellenére lendületet kaptak. Brüsszel tehát elköteleződött a Balkán EU-ba történő beintegrálása mellett.
A koronavírus nem jelenthet akadályt
„Nem gondolom, hogy a koronavírus miatt zajló események megváltoztatnák a tagállamok döntését” – mondta Josep Borrell, az EU külpolitikai vezetője. Borrell elmondta: felhívta Aleksandar Vucic szerb elnököt is, hogy megnyugtassa az EU támogatásáról.
Az EU külügyminisztereinek hétfői videokonferenciája után Heiko Maas német külügyminiszter sürgette az európai kormányokat, hogy fejezzék ki támogatásukat a Nyugat-Balkán integrálása kapcsán.
Korábban Görögország még nem értett egyet a balkáni országok beemelésével, ám mostanra diplomáciai források szerint Athén jóváhagyta a döntést, hiszen sikerült megegyezni a görög és más nemzeti kisebbségek Albániában történő védelmét illetően.
A határozat még nem tartalmazza a tárgyalások tényleges megkezdésének időpontját.