Retteg a brit lap Trump elnökségétől: Orbánról sem feledkeztek meg
Az európai vezetési válságok Trump kezére játszhatnak szokásos oszd meg és uralkodj–taktikájában, az új amerikai elnökkel Európa rosszul járhat – írja a The Guardian.
A hét matróznak humanitárius okból engedélyezték, hogy elhagyják a hajót – mondta az iráni külügyi szóvivő.
Irán szabadon engedi a brit lobogó alatt közlekedő Stena Impero tartályhajó 23 fős legénységének hét tagját – jelentette be szerdán a hajó svéd tulajdonosa.
Korábban a Mehr iráni hírügynökség az iráni külügyminisztérium szóvivőjére hivatkozva ugyanakkor arról számolt be, hogy már ki is szabadultak. Abbász Muszavi külügyi szóvivő közölte egy helyi tévével, hogy hét matróznak – akik között vannak indiai állampolgárok is – humanitárius megfontolásokból engedélyezik, hogy elhagyják a tankerhajót, és hamarosan Iránból is távozhatnak.
Erik Hanell, a Stena Bulk svéd vállalat elnöke örömtelinek nevezte, hogy a legénység hét tagjának véget érnek megpróbáltatásai, és visszatérhetnek családjukhoz. Hozzátette ugyanakkor, hogy várják a hivatalos megerősítést szabadulásuk időpontjáról. Mint mondta, a közlést kedvező lépésnek tartják, amely elvezethet a személyzet többi tagjának szabadulásához is.
A személyzet további 16 tagja a fedélzeten marad, hogy szavatolja a tanker biztonságos üzemeltetését. A Stena Bulk svéd cég által üzemeltetett, de brit lobogó alatt közlekedő tartályhajót július 19-én foglalták le a Hormuzi-szorosban, két héttel azt követően, hogy a brit haditengerészet Gibraltárnál őrizetbe vette a Grace-1 nevű iráni tartályhajót. London szerint a hajó Szíriába akart kőolajat szállítani, megsértve az Európai Unió által a szíriai rezsim ellen bevezetett szankciókat. A tartályhajó végül augusztus 18-án kapott engedélyt a távozásra, miután Teherán szavatolta, hogy a tanker által szállított 2,1 millió hordó nyersolajat nem Szíriába viszik.
(MTI)