A bolíviai elnök is bírálatok célpontjává vált az erdőtüzek miatt

2019. augusztus 27. 10:13

Evo Morales lehetővé tette, hogy ellenőrzött körülmények között gyújtott tűzzel végezzék el a növényzet elpusztítását.

2019. augusztus 27. 10:13

A környezetvédők bírálatainak célkeresztjébe került Evo Morales bolíviai államfő, akinek mezőgazdasági politikáját teszik felelőssé az erdőtüzekért, amelyek május óta 950 ezer hektárnyi terület pusztítottak el a latin-amerikai ország keleti részén – írta az AFP francia hírügynökség kedden.

Környezetvédelmi szervezetek nyomására a baloldali vezető vasárnap elfogadta több térségbeli ország és Spanyolország segélyfelajánlását a tűzzel folytatott harchoz. Az ország Brazíliával és Paraguayjal határos keleti részén található Pantanal – a világ legnagyobb mocsaras területe – hetek óta lángokban áll. Morales egyúttal bejelentette, hogy ideiglenesen felfüggeszti választási kampányát. A politikus negyedszer indul az elnöki címért októberben.

Morales engedélyezte a felégetéseket

A környezetvédők elsősorban azért bírálják Moralest, mert támogatja a föld felégetésének gyakorlatát annak érdekében, hogy nőjenek a mezőgazdasági művelés alá vonható területek.

Leonardo Tamburini, a Cejis nevű civil szervezet igazgatója elmondta: az állam a gazdasági élet szereplőivel egyetértésben azon dolgozik, hogy megnyissa az utat az intenzív mezőgazdasági termelés előtt az ország keleti részén. A megtisztított területeken aztán génmódosított szóját vagy cukornádat ültetnek, esetleg legelőként használják őket – tette hozzá Tamburini.

A környezetvédők kifogásolják, hogy az állam 2016-ban növelte az erdőirtás engedélyezett mértékét, illetve idén júliusban lehetővé tette, hogy ellenőrzött körülmények között gyújtott tűzzel végezzék el a növényzet elpusztítását.

„Az ellenőrzött felégetések engedélyezése támadás a földanya és az állampolgárok jogai ellen, mert kihat az ökoszisztémára és a környezetre, amelyben mindannyian fejlődünk” - figyelmeztetett a különféle NGO-kat tömörítő, Unitas nevű ernyőszervezet.

Tamburini rámutatott, hogy Evo Morales kormánya szembemegy mindazzal, amit az elnök eddig képviselt. Az ajmara Morales az ország első indián származású elnöke. Az államfő eddig a természeti értékek harcos védelmezője volt, és támogatta a Földanya Jogainak Egyetemes Nyilatkozatát, amely az amerikai indiánok kezdeményezésére jött létre.

„A kormány eltért filozófiai és ideológiai elveitől, amelyeknek köszönhetően 2006-ban hatalomra került, és ehelyett egy kizsákmányoló fejlődési modellt követ” – húzta alá.

Kínai befolyás

Bolívia az elmúlt években számos nemzetközi befektetési megállapodást kötött – a többi között Kínával – földgáz- és lítiumkészletének kiaknázása érdekében. A latin-amerikai ország 2021-ig szeretne a világ negyedik legnagyobb lítiumtermelőjévé válni.

Morales a következőt válaszolta a bírálatokra: „Ha áradások vannak – Evo Morales hibája, ha szárazság van – Evo Morales hibája, ha tüzek tombolnak, az is Evo Morales hibája”.

(MTI)

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polnemkor
2019. augusztus 27. 11:51
Most hallgattam (egy amúgy "sötétzöld" hangolású) műsorban egy az ottani dolgokban jártas szakember beszédét: az ottani parasztok minden évben ilyenkor égetnek fel erdőrészeket a földműveléshez (szója 99 százalékban!), amit majd az elkövetkező esős hónapban tudnak elültetni. A mostani tűz nem mutat tendenciát, az kivételnek tekinthető az elmúlt évtized zömében csökkenő tendenciájával szemben. Vajon ki és milyen jogon korlátozhatná az ottani emberek kemény paraszti munkával elért megélhetését kívülről? Ezek az igazán nagy kérdések. Szóját eszünk, amit ők termelnek meg számunkra kemény munkával (ma már jóformán minden élelmiszerünkben ott van!) Közben elítéljük a munkájuk érdekében "gyújtogatókat". Nehéz ügy, de az európai magatartás iszonyú farizeus!
C.Dömötör
2019. augusztus 27. 11:44
Azt hiszem, hogy a klímaveszély nem lehet olyan nagy, ha Barack Obama, elkötelezett régi harcos, direkt az óceán mellett vesz egy házat. Semmi flanc, csak 15 millió dollárjába került. Ezt a pénzt megkeresi egy év alatt az előadásaival, ahol a tengerszint növekedésére hívja fel a figyelmet, és a szigetek rövidesen bekövetkező eltűnésére. Ez lesz a háza, az álszentnek: https://thenypost.files.wordpress.com/2019/08/190822-barack-michelle-obama-marthas-vineyard-50.jpg?quality=90&strip=all&w=1024 Elfelejtettem megemlíteni, hogy ez egy sziget, körös-körül vízzel. Emlékszik valaki arra, amikor Manhattan eltűnésével fenyegettek? https://www.newsbusters.org/blogs/scott-whitlock/2015/06/12/flashback-abcs-08-prediction-nyc-under-water-climate-change-june Vagy amikor a volt elnök ezt mondta: ,,[W]e’ll continue to see rising oceans, longer, hotter heat waves, dangerous droughts and floods. Mi továbbra is emelkedő óceánszintre, hosszabb és forróbb hőhullámra, veszélyes szárazságra, és árvizekre számíthatunk." De ennek vége, ha Barack egy szigeten(!), az óceán(!!) mellett biztonságban érzi magát, akkor mi is fellélegezhetünk, és lazíthatunk.
ökobetyár
2019. augusztus 27. 11:12
Aki hamburger-fogyasztó (fast-food), az rendeli meg az erdőégetéseket. IGAZ VAGY FALS? KLÍMA-KVÍZ 9-99 ÉVESEKNEK 1. Melyik nem üvegház-gáz? metán triptofán FuranFlex celofán bután 2. Melyik energiaforrás nem fosszilis? nafta földgáz hidrogén nitrogén 3. Hol nagyobb a fölmelegedés? Afrikában Északi sarkon Európában Ausztráliában 4. Hány klímahűtő kell a felmelegedés megelőzéséhez? ezer százezer egy millió egy milliárd 5. Mik a jelei a klímaváltozásnak? Melegebb a tél, a nyár. Lassabban folyik a Tisza. A költöző madarak maradnak. Mediterrán kártevők jönnek. Tornádó, óriási felhőszakadás, árvíz – ahol eddig nem volt. 6. A Föld hőfok-emelkedését 1,5*C alatt kell tartani. Ehhez csak még kevés CO2-őt szabad kibocsátanunk. Hány év alatt telítjük a légkört, ha nem fogjuk vissza az égetést? 1 10 100 1000 7. Hány évünk maradt még a visszafordíthatatlanságig? 1 10 100 1000 8. Melyik gyár bocsát ki legtöbb széndioxidot? műtrágya- cement- acél- hegedűgyár 9. Mit jelent a klíma-igazságosság? Mindenki annyi fosszilist égethet el, amennyit csak akar. Minden égetést be kell tiltani. A fejlődő országoknak megengedett, hogy kiépítsék infrastruktúrájukat (utak, iskolák, kórházak, ivóvíz). 10. Melyik jármű nem bocsát ki széndioxidot? gőzhajó űrhajó kerékpár ökrösszekér elektro-autó riksa 11. Melyik ételnek a legnagyobb a karbon-lábnyoma? egy tál cseresznye uborkasaláta hamburger csirkepaprikás 12. Melyik a legjobb klímavédelem? atomerőmű szögesdrót hőszigetelés bringázás 13. Melyik metán-forrás a legveszélyesebb? olvadó Szibéria mélyvízi metánhidrát földgáz-föltárás tehénszellentés vulkán 14. Hogyan számíthatod ki a karbon-lábnyomod? Fölhívod az adóhivatalt. Megnézed, mekkora a cipőd. Összegyűjtöd a kilélegzett széndioxidodat egy nylonzsákban. Összeadod az összes kWh-energiafogyasztásod és megszorzod 400g CO2-vel (lásd Energiamenü) GRETA THUNBERG: AZT AKAROM, HOGY PÁNIKBA ESSETEK! Greta beszédei Ich will, dass ihr in Panik geratet! Meine Reden zum Klimaschutz | Fischer Taschenbuch, Aus dem Englischen von Ulrike Bischoff, 2019. július Ez egy online-könyv, kéthetente jön egy új fejezet, két nyelven. (Előzőek: Precht: Vadászok, Adler/Sch.: Green New Deal /11 társadalommodell/, Hermann: Atomzeitalter, Nürnberger: Luther). www.okobetyar.blog.hu
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!