Boris, a török – Törökország is örül az új brit kormányfőnek

2019. július 25. 10:04

Kész anekdotagyűjteményt gyűjtöttek össze lapok a brit kormányfő török gyökereiről.

2019. július 25. 10:04

Az „ottomán unokáról”, azaz Boris Johnson török örökségéről írnak a lapok az új brit kormányfő kapcsán Törökországban – írja az Euronews a Reutersra hivatkozva. Johnson dédnagyapja ugyanis Ali Kemál, az Ottomán Birodalom utolsó belügyminisztere, az ő szellemi öröksége a mai napig büszkeséggel tölti el a törökök jó részét.

Tragikus előzmények

Egyes lapok egyenesen csak „Boris, a török”" néven emlegetik az új miniszterelnököt, akinek gyökerei Cankiribe nyúlnak vissza, ez volt ugyanis dédnagyapja szülővárosa. A falusiak rendkívül büszkék rá, hogy az ő településük „szülöttje” ilyen magas pozíciót tölt be. Mint mondják, Johnson ikonikus, rendezetlen szőke haja is török örökségének része, a dédapa családját ugyanis a faluban csak „szőke fiúk házának” hívták a faluban, mivel nekik is ugyanilyen világos hajuk volt – olvasható az Euronews szerdai cikkében.

Csakúgy, mint Boris, a dédpapa is újságíróként kezdte pályafutását, és innen avanzsált át a politikába. Ez a lépés azonban végzetesnek bizonyult számára, a birodalom fennállásának utolsó napjaiban ugyanis nacionalista érzelmű török harcosok elfogták és meglincselték a minisztert.

Erdogan sokat vár Johnsontól, bár lehet, hiába

Az Euronews kitér arra is, hogy emiatt a török kapcsolódás miatt Erdogan azt reméli, hogy Johnson alatt megerősödnek majd a török-brit kötelékek, és az Európa-Törökország kapcsolat is új lendületet kap. A török külügyminiszter szintén ezen a véleményen van, ezért gratulációjához megosztott egy videót is Johnson-ról, melyben az török gyökereiről beszél egy korábbi, ankarai látogatás kapcsán.

Ez a megelőlegezett bizalom enyhén szólva is kérdéses, mivel az új brit kormányfő több, enyhén szólva is problémás kijelentést tett Törökországgal kapcsolatban az elmúlt években, és éppenséggel Johnson volt az, aki még a Brexit-népszavazás előtt levélben kérte arra David Cameron egykori miniszterelnököt, hogy vétózza meg az EU-Törökország közötti vízummentességet és a törökök uniós tagokká válását az uniós tárgyalások kapcsán.

Később, 2016-ban első díjat nyert egy Erdogant gúnyoló limerick-jével. A verset arra a pályázatra küldte be, melyet egy brit magazin hirdetett meg és melynek kiírása szerint Erdoganra nézve „a lehető legmocskosabbnak és legsértőbbnek” kell lennie. Mikor személyesen találkozott Erdogannal még külügyminiszterként, azt mondta, a török elnök nem említette az esetet.

Kemencén játszott, kormányfő lett

A török lapok viszont előszeretettel említik fel azt az esetet, mikor még 2012-ben Johnson maga mesélte el, hogy a fekete-tengeri provinciában, Erdogan családjának tágabb pátriájában, Rize-ben járva hallott arról a mendemondáról, hogy csak abból válhat miniszterelnök, aki tud játszani a tájegység jellegzetes hangszerén, a kemencén. Ez pedig szöget ütött a fejébe, és maga is megpróbálkozott a dologgal.

A hagyományos húros hangszer mestere ugyan nem lett, de sikerült megszólaltatnia azt, melyet egy videófelvétel is bizonyít. „A kemence végül szerencsét hozott” - állapította meg a kormányzati török lap éleslátóan az Euronews szerint.

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2019. július 25. 23:24
A történet dédpapa és Borisz közötti része teljesen hiányzik a cikkből. Hogyan kerültek a szőke törökök Angliába?
IV. Fawkes
2019. július 25. 12:55
Kb. annyira török, mint Sipánka, 1/16 részben. De ezek szerint Izrael meg Hollandia is örül neki :-))
Európai téridő
2019. július 25. 10:17
Ezek az ostoba angolok az arab lordmajorjukkal és a török kormányfőjükkel alattomosabban veszélyesek, mint a hülye franciák a muszlim sokaságukkal.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!