Magyarország ismét kimaradt az Európa Tanács éves korrupciós helyzetet vizsgáló jelentéséből, mert a kormány nem járult hozzá a Magyarországról szóló rész publikálásához – tudta meg az Euronews honlapja. Mint írják szerdai cikkükben, az Európa Tanács „Államok a Korrupció Ellen” (GRECO) nevű ügynöksége évente teszi közzé jelentéseit.
A 2018-as jelentés Magyarországról szóló része elkészült ugyan, de annak közzétételét nem engedélyezte a kormány. Szerintük megismétlődőtt a 2017-es eset, amikor is a magyar kormány a 2017-es dokumentum közzétételét gátolta meg. Ezt megteheti egy adott ország, ugyanis a szervezet a saját szabályzata értelmében csak akkor teheti közzé a dokumentumot, ha azt az érintett állam jóváhagyta.
Mint általánosságban leírják, a 2018-as GRECO jelentés kiemelten foglalkozik a korrupció megelőzésével a parlamenti képviselők, a bírák és az ügyészek esetében. A szervezet vezetője, Marin Mrčela szerint nagyon nehéz hazánkról beszélnie, a tiltás miatt. „Nagyon nehéz Magyarországról beszélni, mert nem akarják megjelentetni a riportot. Ezért nem beszélhetünk a tényekről” – mondta az Euronewsnak, aki azért hozzátette: Magyarország ellen is eljárás indult a nem megfelelő értékek miatt.
Arra a kérdésre, hogy a magyar kormány adott-e magyarázatot a dokumentum visszatartására, Mrčela azt válaszolta: sajnos nem adott. Szerinte az, hogy két évnyi jelentéshez nem járultak hozzá, „nem a jó szándék jele”.