A Mueller-jelentésből kiderült, hogy nem játszott össze Donald Trump az oroszokkal az elnökválasztás megnyerése érdekében. Trump és Putyin: két erős ember egymással szemben?
Szerintem Kína erősebb ma, mint Oroszország. Putyin mindent megtesz, amit tud, mielőtt az orosz gazdaság és az orosz népesség komolyan hanyatlani kezd. Szóval
sietséget és kétségbeesést látok Putyin lépései mögött.
Eközben Kína lassan terjeszkedik a világban. Oroszország hanyatlik.
Miként kell kezelni Kínát?
A nyugati kormányok és Amerika évtizedeken át úgy kezelte Kínát, mint potenciális barátot, és talán az is volt, azt hiszem. Viszont egyre erősebb a Kínától tartó országok szövetsége, Dél-Koreától Indiáig.
Írt egy könyvet az összeesküvés-elméletekről. Ma milyen szerepet játszanak az összeesküvés-elméletek a világban?
Az én könyvem alapkoncepciója más, mint egyéb, összeesküvés-elméletekről szóló könyvek felfogása. A keresztes háborúk korától kezdve az előző kilencszáz évben elsősorban kétfajta összeesküvéstől tartottak: a titkos társaságokétól, mint a templomos lovagok és a szabadkőművesek, később pedig a brit és az amerikai kormány összeesküvéseitől; illetve a zsidókétól és Izraelétől. Szóval nem volt szó német, francia, orosz, török, kínai vagy japán összeesküvésről. Ez továbbra is így van. Itt volt ez a szörnyű merénylet Új-Zélandon. A muzulmánok máris azt mondják, hogy a zsidók voltak. A kínaiak amerikai összeesküvések miatt aggódnak.
Ez az egész ugyanaz az unalmas elképzelés évszázadok óta.
A könyvemben amellett érvelek, hogy az összeesküvés-elméletek az 1940-es évekre lettek a legbefolyásosabbak, amikor a keleti fronton harcoltak egymással a nácik és a kommunisták a második világháborúban. Hitler a zsidókra, Sztálin a britekre és amerikaiakra fókuszált. Azóta már hanyatlanak az összeesküvés-elméletek. De nem is az a legfontosabb, hogy az emberek mit gondolnak, hanem amit csinálnak, hogy mi alapján cselekszenek. Ma már kevés fontos politikus és kevés kormány van, ami elfogadna bármilyen összeesküvés-elméletet. Az iráni kormány a nyolcvanas években ugyanis összeesküvés-elméletek alapján politizált. Talán Erdoğan politikájában játszik fontos szerepet egy összeesküvés-elmélet, a kamatláb-lobbi összeesküvése. S emiatt a török elnök súlyos hibákat ejtett. De régen az összeesküvés-elméletek sokkal nagyobb szerepet játszottak a politikában, mint ma.
Szokták mondani, hogy érdekes időket élünk, de érdekes időkben nem jó élni.
Lehet. De mikor nincsenek érdekes idők?