Morawiecki: Varsó elemzi az Európai Bíróság döntését

2018. október 19. 20:42

Az Európai Bíróság honlapján is közzétett sajtóközlemény szerint a testület elrendeli, hogy függesszék fel a 65 éves korhatárt elérő lengyel legfelsőbb bírósági tagok nyugdíjazását, és az érintett bírák a korábbi munkafeltételek alapján térhessenek vissza munkahelyükre. Morawiecki megerősítette: Varsóba már megérkezett a bírósági döntés. „Biztosan elemezni fogjuk, és aztán állást foglalunk” – mondta.

2018. október 19. 20:42

A varsói kormány elemzi az Európai Bíróság döntését, miszerint fel kellene függeszteni a lengyel legfelsőbb bíróságról szóló törvénynek a bírák nyugdíjkorhatárára vonatkozó előírásait – közölte pénteken Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök.

A brüsszeli csúcstalálkozókon tartózkodó Morawiecki a lengyel médiának nyilatkozva arra reagált, hogy az onet.pl német tulajdonú lengyelországi hírportál és több lengyelországi civil szervezet honlapján pénteken, a lengyel helyhatósági választásokat megelőző kampány zárónapján ismertették a luxembourgi székhelyű uniós törvényszék által hozott döntést.

Az Európai Bíróság honlapján is közzétett sajtóközlemény szerint a testület elrendeli, hogy függesszék fel a 65 éves korhatárt elérő lengyel legfelsőbb bírósági tagok nyugdíjazását, és az érintett bírák a korábbi munkafeltételek alapján térhessenek vissza munkahelyükre. Morawiecki megerősítette: Varsóba már megérkezett a bírósági döntés. „Biztosan elemezni fogjuk, és aztán állást foglalunk” – mondta.

A fejleményekre reagált később egy kampánygyűlésen Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormánypárt, a Jog és Igazságosság elnöke  is. Aláhúzta: Lengyelország az Európai Unió tagja, és betartja az uniós jogot. „Viszont a nekünk járó jogokkal is élünk - jogunk van fellebbezni” – fűzte hozzá. „Megteszünk mindent, amit a normális, érdekeiket védő európai államok tesznek, mindez viszont az európai jog keretében történik” – hangsúlyozta.

A legfelsőbb bíróságra vonatkozó lengyel törvényt szeptember végén az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárás keretében utalta a luxembourgi törvényszék elé, és arra is felkérte az Európai Bíróságot, hogy az ítélet kihirdetéséig rendeljen el ideiglenes intézkedéseket a jogszabály hatályba lépése előtti helyzet visszaállítására. A pénteki döntés nyomán ezt az ideiglenes intézkedést rendelik el.

A lengyel külügyi tárca péntek este a Twitteren közölte: az Európai Bíróság anélkül lépett, hogy megismerkedett volna a kötelezettségszegési eljárás keretében adott  varsói állásponttal. Az ítéletet megelőző, gyorsított eljárásban hozott óvintézkedésről a lengyel álláspont figyelembe vétele után döntenek véglegesen – tudatta a varsói  diplomácia.  

Az eljárást néhány héten belül  tartják meg Luxembourgban, maga az ítélet feltehetőleg csak jövőre születik meg. Lengyelországi kommentátorok  felhívták a figyelmet: a luxembourgi határozat teljes hivatalos változata továbbá sem elérhető. Ennek alapján  többen úgy értékelték:  a sajtóközlemények közzétételének időzítése politikai indíttatású beavatkozásnak tekinthető a lengyel választási folyamatba.

A legfelsőbb bíróságról szóló, áprilisban hatályba lépett törvény értelmében 70-ről 65 évre csökkent a legfelsőbb bíróság tagjaira vonatkozó nyugdíjkorhatár. Ezt a testület korábbi 72 tagja közül 27-en már elérték, de a törvény nyomán közülük csak azokat nyugdíjazták, akik nem jelezték maradási szándékukat. Nyugdíjazásáról szóló döntést kapott Malgorzata Gersdorf, a legfelsőbb bíróság elnöke is, azonban máig nem ismerte el. Tizenhat bíró mandátumának meghosszabbítását kérte, ötüknek Andrzej Duda elnök meg is hosszabbította szolgálati idejét. 

Egy májusban meghirdetett pályázat alapján Duda nemrégen 37 új bírót nevezett ki a legfelsőbb bíróság újonnan kialakított két kamarájába (29 kinevezett bíró), valamint a már hosszabb ideje betöltésre váró posztokra (8 kinevezett bíró). Pawel Mucha, a lengyel államfői hivatal államtitkára a múlt héten leszögezte: a 37 bíró kinevezése nem áll összefüggésben az Európai Bíróságnál kezdeményezett eljárással, az új tagokat ugyanis nem a nyugalmazott bírák helyére nevezték ki.     

Az Európai Bíróság döntése így elvileg csak a 22 nyugdíjazott bíróra vonatkozik.

(MTI)

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
KannibálTatárÚr
2018. október 20. 09:34
Az EB a hülyék gyülekezete. "A legfelsőbb bíróságról szóló, áprilisban hatályba lépett törvény értelmében 70-ről 65 évre csökkent a legfelsőbb bíróság tagjaira vonatkozó nyugdíjkorhatár. Ezt a testület korábbi 72 tagja közül 27-en már elérték, de a törvény nyomán közülük csak azokat nyugdíjazták, akik nem jelezték maradási szándékukat." Tehát aki akart, az maradt. Még egyszer: Az EB a hülyék gyülekezete.
KannibálTatárÚr
2018. október 20. 09:30
A demokrácia helyreállítása érdekében fel kell számolni az önkényskedő bíróságokat, meneszteni kell a bíróikat!
anegy_
2018. október 20. 08:15
Ez a Malgorzata "bíróné" hajaz a mi drágalátos Sándor Zsuzsa "demokratikusan libernyák" bírónénkra. Na mindkettőt érje utol a cifra fo@ás! - mondá nagyanyám.
Csigorin
2018. október 20. 07:41
Az EU meg akarja szuntetni a biroknal a nyugdijat??
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!