Londoni pénzügyi elemzők szerint nem a német, hanem elsősorban az olasz adóskockázatot növeli Angela Merkel német kancellár hétfőn bejelentett fokozatos visszavonulása. Egyes citybeli vélemények szerint a német kormány élén valószínűleg már jövőre új kancellár áll.
Merkel hétfőn közölte, hogy nem indul újra pártja, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) elnöki tisztségéért, a 2021-ben véget érő parlamenti ciklus után már semmiféle politikai tisztséget nem vállal, sőt akkor sem indul újra, ha esetleg előrehozott választásokat kell tartani Németországban.
Jennifer McKeown, az egyik legnagyobb londoni központú globális gazdasági-pénzügyi elemzőház, a Capital Economics európai ügyekkel foglalkozó főközgazdásza a bejelentés várható hatásait értékelő kommentárjában kiemelte: a mérsékelt hétfői piaci reakció feltételezhetően azt tükrözte, hogy Merkel egyelőre maradni kíván a kancellári tisztségben, és a piac egyébként sem várta, hogy ötödször is indul a posztért. A vezető közgazdász szerint mindemellett a lehetséges utódjelöltek, köztük a CDU főtitkára, Annegret Kramp-Karrenbauer, várhatóan Merkeléhez hasonló gazdaságpolitikát folytatnának, beleértve a szikár, megfontolt költségvetési politikát.
A Capital Economics főközgazdásza szerint ugyanakkor kétségtelenül megnőtt annak kockázata, hogy a német kormánykoalíció még a következő választások előtt összeomlik.
Jennifer McKeown hangsúlyozta mindazonáltal, hogy a német gazdaság az eddigi politikai bizonytalanságokat is jól átvészelte, köztük azt a hat hónapot, amelyben Németországnak a legutóbbi választások után nem volt kormánya. A Capital Economics vezető londoni közgazdásza szerint mindezek alapján Merkel hétfői bejelentésének legnagyobb horderejű következményei az euróövezet egészét érintik, különös tekintettel az Olaszországot övező bizonytalanságra.
McKeown szerint az olaszországi helyzetet tekintve az euróövezetnek most nagyobb szüksége lenne arra, hogy „biztos kezekben legyen”, mint eddig bármikor, és a múltban Angela Merkel politikája volt a szükséges kompromisszumok elérésének kulcsfontosságú tényezője.