Elon Musk pénzétől retteg a brit Munkáspárt, okkal
A világ leggazdagabb embere a Brexit atyjával barátkozik, akinek új pártját pénzzel is megtolhatja.
Barnier Dominic Raab brit Brexit-ügyi miniszterrel folytatott egynapos tanácskozását követően tartott sajtótájékoztatón kijelentette, Nagy-Britannia uniós kilépését követően is a legfontosabb és legkomolyabb témák egyike a polgárok biztonsága lesz.
Az Európai Unió felkészült egy, a biztonsági együttműködést is érintő, példátlanul szoros partnerség kialakítására az Egyesült Királysággal, ugyanakkor a földrajzi jelzések és több más kérdés rendezése még elintézésre vár – közölte Michel Barnier, az Európai Bizottság Brexit-ügyi főtárgyalója pénteken Brüsszelben.
Barnier Dominic Raab brit Brexit-ügyi miniszterrel folytatott egynapos tanácskozását követően tartott sajtótájékoztatón kijelentette, Nagy-Britannia uniós kilépését követően is a legfontosabb és legkomolyabb témák egyike a polgárok biztonsága lesz. A tárgyalások folyamán ezért az EU ismét hangsúlyozta, készen áll egy szoros együttműködés kialakítására a belső biztonságot érintő kérésekben a kontinens stabilitásának biztosítása érdekében – szögezte le.
Ehhez megállapodásra kell jutni az információ megosztásának részleteiről, a büntetőjogi kérdésekről, a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozásának visszaszorításáról – tette hozzá. Aláhúzta, az Európai Unió Galileo nevű űrprogramja keretében felbocsátott műholdak polgári és kereskedelmi használata továbbra is hozzáférhető lesz Nagy-Britannia és vállalatai számára.
Barnier kijelentette, a brit kiválás nem vezethet a szellemi tulajdonjogok elvesztéséhez. Védelmük, a személyes adatok védelmét is beleértve nemzetközi kötelesség, amelyet a kiválási dokumentumban rögzíteni kell – húzta alá. Hozzátette továbbá, a brit-ír határ kérdésének megnyugtató rendezése nélkül nem lesz megállapodás. A főtárgyaló hangsúlyozta: az idő szűkös, de lehetséges, hogy már októberben, az uniós tagországok vezetőinek őszi csúcstalálkozóját megelőzően megállapodás születhet Nagy-Britannia uniós kiválásáról. Mint elmondta, a hat órás megbeszélésen a felek egyetértettek abban, hogy a kiválás feltételeinek rögzítése nem várhat. A cél október, de ha esetleg még több időre lenne szükség, akkor a végső megállapodás rugalmasan legkésőbb novemberben tető alá hozható lesz – tette hozzá.
Dominic Raab a sajtótájékoztatón kijelentette, sosem volt ilyen optimista a tárgyalások menetét és a kiválási megállapodás létrejöttét illetően. Mint mondta, addig azonban sok nyitott kérdést kell áttekinteni és mindkét fél számára elfogadható formában rögzíteni. Ezek között kiemelte az unió országaiban dolgozó brit állampolgárok és a szigetországban dolgozó uniós állampolgárok jogainak védelmének kérdését. Európa biztonsága Nagy-Britannia biztonságát is jelenti, ezért ennek különös hangsúllyal kell szerepelnie a megállapodásban – húzta alá a brit miniszter.
(MTI)