Erre senki sem számított: lemondott Meloni elnöki tisztségéről
Az olasz kormányfő az ECR elnöki tisztségére Mateusz Morawiecki volt lengyel miniszterelnököt jelölné.
A szankcióval sújtott szervezetek részt vettek az Oroszország által illegálisan elcsatolt Krím-félszigetet az orosz szárazfölddel összekötő kercsi híd építésében.
Újabb szervezetek ellen rendelt el szankciókat kedden az Európai Unió, amiért részt vettek a jogilag Ukrajnához tartozó, azonban Oroszország által illegálisan elcsatolt Krím-félszigetet az orosz szárazfölddel összekötő kercsi híd építésében.
Az uniós tagállami kormányokat tömörítő tanács tájékoztatása szerint hat újabb jogi személyt vettek fel a szankciós listára, amiért „tevékenységükkel támogatták a jogellenesen annektált félsziget feletti orosz ellenőrzés megszilárdítását, ami még jobban aláássa Ukrajna területi integritását, szuverenitását és függetlenségét”. A büntetőintézkedések vagyonbefagyasztást vonnak maguk után, uniós személyek és szervezetek nem bocsáthatnak ezen szervezetek rendelkezésére pénzügyi eszközöket. Az Ukrajna területi épségének megsértése miatt foganatosított uniós korlátozások így már 155 természetes és 44 jogi személyt sújtanak.
A presztízsberuházásként kezelt, 19 kilométeres híd közúti felének személyforgalmi részét már májusban átadták. A beruházás a közúti teherforgalom áteresztésére ősszel, a vasúti forgaloméra pedig jövőre lesz alkalmas.
Az Európai Unió 2014-ben rendelte el ezeket a szankciókat orosz, illetve oroszbarát ukrán személyek ellen Ukrajna szuverenitásának, függetlenségének és területi épségének aláásása miatt. Nem ebbe a szankciócsoportba tartoznak az Oroszországgal szembeni, bizonyos szektorokat – például az olajipart – célzó gazdasági korlátozások, amelyek hatályát decemberben hosszabbították meg.
(A kercsi híd megépítéséről szóló cikkünket ezen a linken olvashatják.)