„Dühös vagyok a németekre” – elszabadultak az energiaárak Svédországban
Nem kellett volna bezárni az atomerőműveket a miniszterelnök szerint.
A kormány álláspontját fogadta el az alsóház a brexitről.
Heves viták és jó néhány munkáspárti képviselő kivonulása után felsőházi módosításokat szavazott ki a brit parlament alsóháza az EU-tagság megszűnéséről beterjesztett törvényjavaslatból – írja a Euronews.
Az egyik legfontosabb módosítás az lett volna, hogy az EU-tagság megszűnése után Nagy-Britannia maradjon az Európai Gazdasági Térség (EEA) tagja, amit a kormány konzekvensen elutasít, mondván, hogy így a jövőben is el kellene fogadnia az új EU-szabályokat, illetve, mert szigorítani kívánja az uniós állampolgárok bevándorlásának szabályozását.
A brit miniszterelnök Theresa May-nek végül sikerült megvédenie a kormány álláspontját, mert a szavazáson 327-en szavaztak a törvényjavaslat-módosítás ellen, és csak 126-an mellette.
A Euronews cikkéből kiderül, hogy az EU-tagállamok mellett az Európai Gazdasági Térség tagja például Norvégia, Izland és Liechtenstein is. Ezek az országok hozzáférnek az EU egységes belső piacához (és megilletik őket az uniós tagsággal járó egyéb szabadságjogok is), cserében befizetnek az uniós költségvetésbe, valamint elfogadják az EU-jogszabályok többségét, így a szabad mozgás alapelvét is.