Dráma: csecsenekre lőttek a Putyin oldalán harcoló észak-koreai katonák, többen meghaltak
Az ukrán hírszerzés szerint az orosz–észak-koreai kombinált egységek egy nap alatt mintegy 200 katonát veszítettek.
Franciaország és Németország egyeztetéseket kezd arról, hogy milyen válaszlépésekre lehet szükség Oroszországgal szemben Szergej Szkripal volt orosz kettős ügynök és lánya angliai megmérgezése ügyében – közölte Emmanuel Macron Brüsszelben
A francia elnök Angela Merkel német kancellárral az uniós állam –, illetve kormányfőinek kétnapos csúcstalálkozóját követően tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, a történtek közös fellépést, összehangolt uniós választ követelnek. Aláhúzta, nem lehetnek azonban túlzott elvárások a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) szakértőinek vizsgálati eredményeit illetően, mert csak technikai véleményt közölnek a használt vegyületről, előkövetőket nem neveznek meg. A vizsgálat eredménye legfeljebb árnyalhatja, lényegesen nem fogja befolyásolni az eddig kialakult álláspontot – közölte.
Európa nem fog „fejének fegyvert szegezve” tárgyalni – jelentette ki Macron az Egyesült Államok azon bejelentésére reagálva, hogy védővámokat vetne ki mások mellett az Európai Unióból importált acélra és alumíniumra. Washington válasza a megemelt vámok alóli, május 1-jéig szóló mentességről „nem tekinthető megfelelőnek” – húzta alá. Európa nem kíván a kereskedelmi háborút folytatni, továbbra is a többoldalú kereskedelem híve, amelyet segíteni és nem gyengíteni kell. Az Európai Unió megfelelő és arányos választ fog adni a vitatott intézkedés bevezetése esetén. Nem lehet Európa a leggyengébb láncszem – tette hozzá.
Angela Merkel a sajtótájékoztatón megerősítette: nincs más ésszerű magyarázat, azaz nem kérdőjelezhető meg Nagy-Britannia az uniós tagországok által is támogatott véleménye, amely szerint „nagyon valószínű”, hogy Oroszország a felelős az idegméreggel elkövetett támadásért. Németország és Franciaország egyetért abban, hogy határozottabb lépésekre is szükség lehet az uniós állam-, illetve kormányfőinek döntésénél, hogy konzultációra visszarendelték az EU oroszországi nagykövetét Moszkvából. A Berlin és Párizs jövő héten egyeztet az összehangolt lépésekről – közölte.
Merkel elmondta, a következő, júniusban esedékes uniós csúcstalálkozó alkalmával komoly előrehaladást és a tagországok egységét várja a közös menekültügyi rendszert illetően. A tanácskozás egyik központi témája migráció lesz, cél egy közös, szolidáris bevándorlási politika megteremtése, amelyet jelenleg főként a kelet-európai országok erősen elleneznek – tette hozzá.
(MTI)