Az EU-ban bejelentett veszélyes termékek többsége Kínából származik

2018. március 12. 12:56

Az Európai Bizottság hétfői jelentéséből kiderül, hogy az unióban bejelentett veszélyes termékek 53 százaléka Kínából származik.

2018. március 12. 12:56

Az Európai Unióban bejelentett veszélyes termékek többsége az úgynevezett harmadik országokból származik, a legnagyobb részük, 53 százalékuk Kínából – derült ki az Európai Bizottság hétfőn közzétett jelentéséből.

A friss helyzetértékelés szerint a nemzeti hatóságok tavaly fokozott mértékben használták a riasztási rendszert, amelyben több mint kétezer, veszélyes termékekre vonatkozó figyelmeztetést köröztettek. A forgalomból kivont termékek listáját a játékok (29 százalék), a gépjárművek (20 százalék) és a ruházati, textil- és divatárucikkek (12 százalék) vezették. 

Leggyakrabban, az összes bejelentés 28 százalékában sérülési kockázatokkal kapcsolatban érkezett riasztás, ezt a vegyi kockázat követte (22 százalék).

A piacról eltávolított veszélyes termékek többsége az Európai Unión kívülről érkezett. Az első számú származási állam továbbra is Kína, a riasztások aránya 2016-hoz hasonlóan tavaly is 53 százalék volt, vagyis stabil maradt. Az európai termékek a bejelentések 26 százalékáért voltak felelősek. A bizottság közölte: szorosan együttműködnek a kínai hatóságokkal a konkrét ügyekben, s az olyan általános intézkedések végrehajtásában is, mint például a bevált gyakorlatok cseréje.

Mint rámutattak, a fogyasztók egyre gyakrabban vásárolnak közvetlenül harmadik országokból, de ilyen esetekben is biztosítani kell, hogy a termékek megfeleljenek az uniós biztonsági előírásoknak, ahogyan az online platformokon értékesített áruk esetében is.

„Az európai fogyasztóvédelmi szabályok garantálják, hogy az EU-ban kizárólag biztonságos árukat értékesíthessenek. A riasztási rendszer segítségével a hatóságok szükség esetén gyorsan beavatkozhatnak, és eltávolíthatják a balesetveszélyes termékeket. A rendszer jó példával szolgál a fogyasztóvédelmi szabályok hatékony érvényesítésére. Sok más területen azonban még javítanunk kell a jogérvényesítést, és biztosítanunk kell, hogy a fogyasztók élhessenek jogaikkal” – hangsúlyozta Vera Jourová fogyasztópolitikáért is felelős uniós biztos.

(MTI)

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gonterl
2018. március 13. 11:06
A veszélyesség mércéjét mi állítottuk fel.
zakar zoltán béla
2018. március 12. 16:26
Ha az ember bemegy egy ilyen ócsó kínai ruhás bótba, akkor mesterséges műanyag kergeti kifelé!
Mich
2018. március 12. 16:07
És honnan jönnek a veszélyes ideológiai termékek...?!
kérdés
2018. március 12. 14:13
Nemcsak a szerszámok....a ruhaneműk, minden, ami műanyag, a protkótisztítótabletta, és amire nincs ráírva, hogy kínai, pl. gyömbér, fokhagyma, egyes teák, csaptelepek, tisztítókendők, minden....egyszerűen reménytelen NEM kínai terméket keresni kisvárosban, vidéken. Ahol nagyobb a forgalom, többféle beszállítótól is vásárolhatnak, de itt? Járnak ezek az árubeszerzők boltról-boltra, és kivédhetetlen, hogy a tulaj ne a gagyi kínait vegye meg, hiszen annyira olcsó-nak tűnik-. Valójában pedig drágább, mert szinte egyszerhasználatos mindegyik, annyira silány. Miért nincs minőségi ellenőrzés? Miért nem büntethető, aki sz@rt ad el?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!