Világrendszerváltás jön, és a siker kulcsa a semlegesség – kínai politológus a Mandinernek
Milliók tájékozódnak az Eric Li által alapított híroldalról; a politológus most elmondta, hogyan lehet Magyarországnak is nagy szerepe a világban.
„Abszolút jogom van azt csinálni az igazságügyi minisztériumban, amit akarok” – jelentette ki az amerikai elnök a New York Times-ban pénteken megjelent interjújában. Trump azt is elmondta, hogy a következő elnökválasztást is ő nyeri meg.
A tavalyi amerikai elnökválasztásba való állítólagos orosz beavatkozással kapcsolatos vizsgálatok rossz fényt vetnek az Egyesült Államokra – fogalmazott Donald Trump amerikai elnök a The New York Times című újságban pénteken megjelent interjúban.
Az előző nap az elnök floridai golfklubjában készült beszélgetésben szó esett Kínáról is. Donald Trump csütörtökön Twitter-bejegyzésben nehezményezte, hogy dél-korai sajtóhírek szerint kínai tankerek a nyílt tengeren nyersolajt adtak át észak-koreai hajóknak. Az amerikai elnök a The New York Times munkatársainak fogalmazta meg először, hogy eddig „túl puha” volt a kínai-amerikai kereskedelmi kérdésekben, éppen annak reményében, hogy a kínai vezetők nyomást gyakorolnak Phenjanra az atomfegyver-programja feladása érdekében. De „Észak-Koreába nyersolaj érkezik. Nem ez volt a megállapodás” – hangoztatta, s felvetette agresszív kereskedelmi lépések lehetőségét is Kínával szemben. „Ha nem segítenek nekünk Észak-Koreával, akkor megteszem azt, amit mindig is mondtam” – fogalmazott. „Nukleáris fenyegetettségben élünk és ez Kínának sem jó” – tette hozzá.
Trump: Az Oroszországgal kapcsolatos vizsgálatok rossz fényt vetnek az Egyesült Államokra
Donald Trump ugyanakkor jobbára belpolitikai kérdésekről beszélt, és részletesen kitért az Oroszországgal kapcsolatos vizsgálatokra. Nem vetette fel, hogy a Robert Mueller vezette különleges vizsgálóbizottságnak be kellene fejeznie a munkáját, de többször hangsúlyozta, hogy a tavalyi elnökválasztási kampány idején „nem volt összejátszás” a kampánycsapata és orosz tisztségviselők között. Hozzátette, hogy a vizsgálat „rossz fényt vet az országra és nagyon rossz helyzetbe hozza az országot”. Leszögezte azt is: úgy hiszi, hogy Robert Muellerék tisztességesen járnak el vele.
Megismételte, hogy az Oroszországgal való esetleges összejátszást a demokraták találták ki, hogy „félrevezessenek, ravaszkodjanak, kifogást találjanak a választás elvesztésére”. Hangsúlyozta: „mindenki tudja”, hogy az ő munkatársai nem játszottak össze az oroszokkal, és „az igazi sztorik” a demokratákról szólnak, akik a 2016-os kampányban oroszokkal dolgoztak együtt. Feltette a kérdést: a vizsgálóbizottság vajon foglalkozik-e Tony Podesta lobbistával. Tony Podesta a testvére a Demokrata Párt elnökjelöltje, Hillary Clinton volt kampányfőnökének, John Podestának, és az Oroszországnak dolgozó lobbicége ellen jelenleg is vizsgálat folyik. „Mi történt Podestával? Bezárta a céget, otthagyott mindent, és azóta sem hallunk róla” – fogalmazott Trump.
Trump szerint joga van azt csinálni az igazságügyi minisztériumban, amit akar
Arra a kérdésre, hogy szándékában áll-e újraindítani a vizsgálatot volt vetélytársa, Hillary Clinton korábbi külügyminiszter e-mailjeinek ügyében, Trump leszögezte ugyan, hogy „abszolút jogom van azt csinálni az igazságügyi minisztériumban, amit akarok”, de kifejtette, hogy nem vett és nem vesz részt ebben a különleges ügyben, éppen azért, hogy az őt érintő vizsgálatban korrekt módon bánjanak vele.
Kitért Paul Manafortra, elnökválasztási kampánya első kampánymenedzserére, aki ellen Mueller vizsgálóbizottsága októberben emeltetett vádat adócsalás miatt. A korábban orosz és ukrán politikusoknak tanácsadóként dolgozó Manafortról Trump megjegyezte, hogy az ő kampányában ugyan csupán rövid ideig dolgozott, de más republikánus politikusoknak, például Ronald Reagan elnöknek vagy John McCain arizonai szenátornak szintén munkatársa volt, ráadásul hosszú ideig.
Trump: A következő elnökválasztást is én nyerem meg
Donald Trump hosszasan beszélt Roy Moore republikánus szenátorjelöltről, aki a decemberi alabamai időközi választáson alulmaradt demokrata párti kihívójával, Doug Jonesszal szemben. Jones választási győzelmét egyébként – Moore felülvizsgálati kérelme ellenére – éppen csütörtökön hitelesítették az alabamai hatóságok. Trump kifejtette: a republikánus előválasztáson azért nem Moore-t támogatta, mert tudta, hogy elveszti majd a választást, majd amikor az előválasztásból győztesen került ki, azért állt mellé, mert úgy érezte, hogy a párt elnökeként a republikánus jelöltet kell támogatnia.
Donald Trump az interjúban hangot adott azon vélekedésének is, miszerint a következő elnökválasztást is ő nyeri meg.
(MTI)