Moody's: Még mindig túl magas a magyar államadósság

2017. május 16. 20:56

Hazánknak a közép-európai térséghez képest még mindig magas – 70 százalék feletti – az államadósság-rátája, azonban hitelképessége továbbra is stabil – közölte a Moody's Investor Service hitelminősítő illetékes vezetője.

2017. május 16. 20:56

A Moody's Investors Service illetékes igazgatója szerint a magyar gazdaságban számos pozitív fejlemény zajlik az elmúlt időszakban, és ennek volt az eredménye az is, hogy a hitelminősítő tavaly visszaemelte a magyar államadós-besorolást a befektetésre ajánlott sávba, de a térségi összehasonlításban egyelőre magas államadósság-ráta még terheli az osztályzatot. Dietmar Hornung, a Moody's szuverén besorolásokért felelős részlegének vezérigazgató-helyettese a cég által a feltörekvő piacok kilátásairól tartott keddi londoni konferencián elmondta: a magyar gazdaság meglehetősen ellenállóképesnek bizonyult, és szilárd ütemben növekszik.

Hornung szerint az is egyértelmű plusz a magyar hitelképesség megítélésében, hogy Magyarország következetesen tartja magát a maastrichti államháztartási kritériumokhoz, és a hazai össztermékhez (GDP) mért államadósság-ráta is stabilizálódott. Igaz viszont, hogy ez a stabilizálódás 70 százalék feletti szinten történt, amely továbbra is magas a többi közép-európai EU-gazdaságéhoz mérve, és besorolási korlátnak számít – tette hozzá a Moody's államadós-osztályzati részlegének vezérigazgató-helyettese. Dietmar Hornung hangsúlyozta ugyanakkor: a jelenlegi stabil kilátású „Baa3”-as szuverén magyar besorolás azt jelenti, hogy Magyarország stabil hitelképességű államadós.

Arra a kérdésre, hogy a Moody's milyen fejleményeket tartana szükségesnek a magyar adósosztályzat további javításához, Hornung kijelentette: nem kíván találgatásokba bocsátkozni a jövőbeni potenciális minősítési akciókról, de a Moody's előretekintő módon alakítja ki az egyes adósokra megállapított besorolásait, és ha úgy ítéli meg, hogy a GDP-arányos magyar államadósság-ráta gyorsuló ütemben lefelé tart, az mindenképpen pozitív hatást gyakorolna Magyarország adósmegítélésére.

Hozzátette: a szakpolitikai kiszámíthatóság is fontos tényezője a szuverén hitelképességnek, és ha Magyarország további lépéseket tesz ebben az irányban, az szintén kedvező adósmegítélési fejlemény lenne.

Fitch: Stabilabb a bankszektor

Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings, amely a múlt héten megerősítette a Magyarországra érvényben tartott „BBB mínusz” – a Moody's magyar besorolásával azonos – osztályzatát, ehhez fűzött londoni elemzésében kifejtette: véleménye szerint a magyar bankszektor számára kedvezőtlen további szakpolitikai beavatkozások kockázata enyhült, és ez javítja a szektor stabilitását.

A Fitch elemzése kitért a magyar államadósság-folyamatokra is, megállapítva, hogy az államadósság-ráta 2011 óta folyamatosan csökken, és a cég várakozása szerint e fokozatos csökkenés folytatódik.

A Fitch Ratings jelenlegi előrejelzése az, hogy az államadósság-ráta jövőre a hazai össztermék 71,1 százalékára csökken a 2016 végén mért 74,1 százalékról.

Régiós kockázatok: demográfia és jövedelmi konvergencia

Dietmar Hornung a keddi londoni Moody's-rendezvényen a tágabb közép- és kelet-európai térség kilátásainak fő kockázatait firtató kérdésre elmondta: a régió meglehetősen ellenállóképes, és növekedési ütemei a világgazdaság egészén belül is a legmagasabbak között vannak.

A Moody's besorolási vezérigazgató-helyettese szerint a térség legnagyobb középtávú kockázatát a demográfiai folyamatok jelentik, amelyek a későbbiekben megterhelhetik a növekedési kilátásokat.

Hozzátette: bizonyos értelemben az is kockázati tényező, hogy a térség „saját sikerének áldozata lehet”, tekintettel arra, hogy a jövedelmi konvergencia folyamata esetleg versenyképességi veszteségeket okozhat.

A potenciális külső kockázati tényezőkre utalva a Moody's vezető szakértője kijelentette: a cég nem tekinti a közép-európai szuverén besorolások meghatározó elemének Oroszország térségi befolyását. A politikai eseménykockázatokkal szembeni fogékonyság a balti köztársaságokban észlelhető, közvetett tényezőként pedig a megnövelt védelmi kiadások jelenthetnek plusz közfinanszírozási terheket. E folyamatokat figyelni kell ugyan, de mindez nem igazán meghatározója a térségi osztályzatok megállapításának - hangsúlyozta a Moody's államadós-besorolási vezérigazgató-helyettese.

(MTI)
 

Összesen 45 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
liberálzöld.
2017. május 17. 11:09
Csak gratulálni tudok a Nemzeti Együttműködés kormányának! Csodás szép eredményt ért el. Igaz ugyan, hogy a 2008-as szintet meg sem közelíti, és a 2010-estől is jócskán elmarad ez a csodálatos besorolási szint, de önmagához mérten igen szép eredményt ért el!
bunko_jobbos
2017. május 17. 09:46
A Buudisnak küldöm szeretettel az adatokat: http://hu.tradingeconomics.com/country-list/government-debt-to-gdp?continent=europe Adósság a GDP függvényében: francia, 96% Ausztria, 84% olasz: 132, belga: 105, GB: 89. S&P-nél, zárójelben, hogy ez felülről a hányadik szint: Mo. BBB- (10) Ausztria: AA+ (2) Belgium: AA (3) Franciao. AA (3) olasz, BBB- (10) GB, AA (3) Kell még mondanom valamit, Ildikó? Nagy lóf*szt az államadósságunk miatt van. Mert nincs rajtunk sapka, azért. A legjobb: "de a térségi összehasonlításban egyelőre magas államadósság-ráta még terheli az osztályzatot" Persze a térséghez viszonyítják, mert a "nagy" országokhoz nem merik, nem jönne ki a duma.
Dénia
2017. május 17. 07:56
Nem úgy, mint a legjobb minősítést kapó nyugat-európai országoknak. He-he.
Agnieszka
2017. május 17. 07:48
Hát, a szlovák 53% csak alacsonyabb, alacsonyabbal is indultak, mint a magyar. Viszont 2002 és 2010 között futtatták föl. Közben volt a devizahitel ingyencirkusz, mögötte a tunyán malmozó szürkeállomány kormánnyal. Máshol ugyanis közbeléptek. Ehhez képest NAGY dolog részben a külföldi kitettség csökkentése és h. a GDP-hez viszonyított szint csökken. Ugyanis ez a mérce, bármilyen vérlázító a balosoknak, NEM az abszolút érték. Ezzel együtt JOBB lenne a szlovák szint. Talán nem kellett volna az első, itt tárgyaló autógyárat elüldözni a nagyon okos és kompetens Medgyessy kormánynak Szlovákiába. Lehet, h. az volt a baj, h. a kiszemelt Tatabánya nem volt "szocialista" vezetésű város?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!