Tom Gross: Obama külpolitikai öröksége „abszolút katasztrófa”

2017. április 27. 14:50

„Izrael helyzete minden korábbinál erősebb”, mivel az Egyesült Államokon túl immár Oroszországgal, Kínával és Indiával is baráti viszonyt ápol – állítja Tom Gross brit Közel-Kelet szakértő, aki szerint a palesztinoknak ideje lenne kompromisszumot kötniük a zsidó állammal, mert Obamával szemben Donald Trump nem fogja különösebben figyelembe venni az igényeiket. Gross úgy látja: Obama külpolitikai öröksége „abszolút katasztrófa”.

2017. április 27. 14:50
Rajcsányi Gellért

Tom Gross brit újságíró és külpolitika elemző, többek között a Telegraph és a Wall Street Journal közel-keleti tudósításója beszélt Izrael és szomszédainak jelenlegi állapotáról, erőviszonyairól a budapesti Danube Institute eseményén.

„Izrael egy izoláltan működő demokratikus, nyugatos ország az arab Közel-Kelet közepén, zsidó állam, körülötte katonai fenyegetettséggel” – vázolta a zsidó állam geopolitikai helyzetét Tom Gross.

Szerinte jelenleg az egyik legfontosabb veszélyforrás a régióban a Sinai-félsziget, amiről nem esik elég sok szó a forró helyzethez képest. Az Iszlám Államnak felesküdött törzsek harcolnak ott az egyiptomi kormányerőkkel, a területre külföldi tudósítók nem járnak – nem is nagyon járhatnak. Miközben Egyiptom hagyományosan Izrael ellenfele, most ez a veszélyforrás kiegészült a saját céljaik megvalósítására törekvő, Sinai-félszigeti ISIS-esekkel. A Sinai-konfliktus persze kihat Egyiptom életbevágó fontosságú turizmusára is, és erre rá is játszanak a terroristák.

Izraeltől északra, Libanonban továbbra is jelentős erőt képvisel az Izrael-ellenes, síita támogatottságú, Iránnal szövetséges Hezbollah. A nagy mennyiségű fegyverrel rendelkező harcosokból álló szervezet jelenleg Szíriával van elfoglalva: Aszad elnök csapatait erősítik és támogatják a polgárháborúban. 

A zsidó állam északkeleti szomszéda, Szíria teljes káoszban van: az Iszlám Állam egyelőre nem jutott el az izraeli határig. Tom Gross szerint feltűnő, hogy az Iszlám Állam nem különösebben fenyegeti Izraelt, nem foglalkozik sokat a zsidó állammal. De szerinte ez nem meglepő: a belső arab és muszlim feszültségek miatt

nem igaz az, hogy az egész arab világ Izrael kritizálásával és fenyegetésével lenne elfoglalva – sokkal inkább foglalkoznak egymással.

Ezzel szemben Gross szerint elsősorban a palesztin szervezetek és a nyugati baloldali körök azok, akik Izrael leghangosabb kritikusainak számítanak.

Tom Gross

 

Az évtizedek óta meglévő, ma sem enyhülő feszültségek ellenére Tom Gross úgy látja: Izrael geopolitikai helyzete és nemzetközi kapcsolatrendszere erősebb, mint valaha. A meglévő erős amerikai szövetségen túl jelen pillanatban a putyini Oroszország, Kína, India és a közép-ázsiai országok is pozitív kapcsolatokat ápolnak Jeruzsálemmel.

„Netanjahunak sikerült kibővíteni a mozgásterét” – mondja Tom Gross. Emlékeztetett: Izraelnek évtizedekig nem volt hivatalos diplomáciai kapcsolata a Szovjetunióval, ahogy Kínával és Indiával sem. Ez mára megváltozott. „Izrael helyzete minden korábbinál erősebb” – állítja Gross.

A külpolitikai elemző szerint az izraeli gazdaság jelenleg szépen fejlődik, különösen az IT-szektor, az internetes, technológiai ágazatok. „Az internet kiszabadította Izraelt a földrajzi, geopolitikai elszigeteltségből, szárnyalnak a cégek.” 

Az izraeli-palesztin konfliktusról szólva Gross elismerte: a békefolyamat megoldatlan. Álláspontja szerint Izrael többször is felkínálta a független állami létet Palesztinának, de azt a palesztinok mindig elutasították. Szerinte ez hibás döntés volt, mert a béke érdekében szükségük lenne a kompromisszumra. Viszont úgy látja: „A palesztinoknak kényelmesebb most, így is képviselik magukat a nemzetközi szervezetekben, folyamatosan érkeznek a pénzügyi segélyek, amiből jól is él a palesztin politikai elit”. Gross úgy véli:

a palesztinoknak most kellene engedniük,

mert Trump – aki teljes mellszélességgel kiállt Izrael mellett és Obamához képest egyáltalán nem törődik a palesztin érdekekkel – nem fogja törni magát a kompromisszumos megoldásért.

Gross szerint, realistán szemlélve a helyzetet a palesztin vezetőknek azt is be kellene látniuk, hogy az izraeli hadsereg is erősebb mint valaha, és, mint korábban megjegyezte, a világ vezető hatalmai most mind jó kapcsolatokat ápolnak a zsidó állammal. „El kellene fogadniuk a kompromisszumot, építsenek inkább nemzetet az illúziók dédelgetése helyett” – tanácsolja a palesztinoknak.

Donald Trump Gross szerint nem fog közvetíteni Izrael és a palesztinok között – és épp ezzel érhet el majd sikert.

Gross hozzáteszi: az izraeli-palesztin konfliktus csekély léptékű a világ állandósult konfliktusos zónáihoz képest. Abból pedig van elég: az elemző szerint ugyanis

Obama külpolitikai öröksége „abszolút katasztrófa”.

Az iráni, kubai, burmai rezsimek keményebbek lettek, a Közel-Keletet destabilizálták, ennek nyomán megszületett és megerősödött az Iszlám Állam, amit most már nehéz lesz kifüstülni.

Az elemző úgy látja: Obamáék nem segítették eléggé a szíriai ellenzéket, Irakban még több amerikai stabilizáló erőnek kellett volna maradnia. Obamáék közel-keleti kudarca a migrációs folyamat nyomán ráadásul Európát is destabilizálta. Szerinte ez és ennyi Obama külpolitikai öröksége.

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kiss.istvan770
2017. április 28. 08:47
„… megerősödött az Iszlám Állam, amit most már nehéz lesz kifüstülni.” „ Obamáék nem segítették eléggé a szíriai ellenzéket, …” Évek óta mellébeszélnek, azt hiszik, senkinek sem tűnik fel az ellentmondás. A mainstream médiákból szinte egy időben dől a terrorizmus elleni propaganda, ugyanakkor pénzzel és fegyverrel támogatják az Aszad ellenes terroristákat. Az átlagpolgár pedig hallgatja, de eszébe sem jut átgondolni! Mikor esik le végre a tantusz? A Szíriai ellenzék az Iszlám Állam, az Al-Kaida és a velük együttműködő kisebb csoportok (pl.: Al-Nusra). Hogy fér össze a kifüstölésük szándéka azzal, hogy ugyanazok szerint kevés támogatást kapnak? Az utolsó Aszad elleni rakétatámadás, segítségnyújtás volt az ellene harcoló terroristáknak.
pemete jakab
2017. április 27. 22:22
„Izrael egy izoláltan működő demokratikus, nyugatos ország az arab Közel-Kelet közepén, zsidó állam, körülötte katonai fenyegetettséggel” - Izolált - mert önmagát keríti körbe fallal - Demokratikus - a zsidók számára - Zsidó állam - etnikai homogenitás kiépítése - Nyugatos ország - nyugati pénzen működtetett állam (csak az USA kormánya fegyverekre ad évente kb. 3,5 milliárd dollárt Izraelnek.) - körülötte katonai fenyegetettséggel - Izrael katonai erejéhez képest képest a palesztinoknak tulajdonképpen parittyáik vannak
Akitlosz
2017. április 27. 21:24
Azt azért sokan tudják, hogy korábban az Iszlám Állam olaj eladásból élt jól. Na de kinek adták el az olajat és hogyan, amikor mindenkivel háborúznak? Az olajat Izraelnek adták el. Kamionokkal, teherautókkal szállították Törökországba, onnan pedig hajókkal Izraelbe. Ezért nem akaródzott az amerikaiaknak az Iszlám Állam olajiparát bombázniuk. Szíriáét persze annál inkább. S persze ezért nem kötekedett Törökország sem az Iszlám Állammal, amíg ment a bolt. Első az üzlet. Meg is járta az a török újságíró, aki írni merészelt erről. De az orosz felderítő műholdak elől nem lehet elbújni. Úgyhogy virágzott is az üzlet, amíg Oroszország szét nem bombázta az Iszlám Állam olajat szállító konvojait. Ettől persze Törökország és az Iszlám Állam viszonya is gyorsan megromlott. Izrael a sok pénzen kívül orvosi segítséget nyújtott az Iszlám Államnak, a sebesült harcosok kezelését segítette. Az is érdekes történet, hogy hiába a sok éves háború a nagy pusztítás, nemhogy lőszerből nincsen hiány, az autók sem fogynak el. Mintha a Toyota szponzorálná a háborút. Az már bizonyított tény, hogy az Amerikai Egyesült Államokból (is) kerülnek használt autók az Iszlám Államba. De hogyan? Ennek kiderítése érdekes oknyomozó újságírói feladat lenne, de valahogyan csak nem vállalja senki. Vajon miért? Költői a kérdés természetesen. Ezt a pick upot Mark Plumbing adta el Texasban egy használt autó kereskedőnek. Aztán az Iszlám Állam videóján tűnt fel az autó, amint gépágyú platformként használják. http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2014/12/17/241A8A8C00000578-2876735-This_truck_once_owned_by_Mark_1_Plumbing_in_Texas_City_Texas_is_-m-30_1418825573245.jpg http://abcnews.go.com/WNT/video/texas-plumber-sues-car-dealership-truck-found-driven-35788254
kozmosz
2017. április 27. 19:39
Kék zászló előtt egy fekete... meg van ez szervezve kérem.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!