Többet nem tűzik ki egyetlen amerikai nagykövetségre sem a szivárványzászlót!
Trump komolyan gondolta a woke politikák felszámolását.
Mind a republikánusok, mind a demokraták Michiganban és Mississippiben folytatták az előválasztási küzdelmet. A republikánusoknál Trump tarolt, míg a demokratáknál Bernie Sanders szorosan nyert Michiganben, Hillary Clinton óriási fölénnyel nyert Mississippiben.
Kedden négy amerikai szövetségi államban tartottak előválasztásokat és jelölőgyűléseket: Michiganben és Mississippiben a demokraták és a republikánusok is választottak, Idahóban és Hawaiin azonban csak a republikánusok szavaztak. Donald Trump Michiganben a választók bizalmának több mint 37 százalékát szerezte meg, Mississippi államban pedig 49 százalékos aránnyal győzött.
A Demokrata Párt két elnökjelölt-aspiránsa, Hillary Clinton volt külügyminiszter és Bernie Sanders vermonti szenátor Michiganben mindvégig nagyon szoros versenyben volt, végül Sanders nyert 50:48 százalékos aránnyal. Mississippiben viszont Hillary Clinton elsöprő győzelmet aratott: a választók csaknem 83 százaléka mellette döntött.
A választások eredménye elemzők szerint egyértelműen jelzi, hogy Trumpnak sikerült végérvényesen meghódítania a déli szövetségi államok választóit, hiszen korábban ő nyerte meg Dél-Karolinát, Arkansast, Tennessee államot, Alabamát, Georgiát és Louisianát is. Ezekben az államokban a republikánusok, függetlenek és evangéliumi keresztények egyaránt rá szavaztak.
A republikánus pártelit erőteljes támogatását élvező 44 éves Marco Rubio floridai szenátor a keddi választásokon Michiganben és Mississippiben is az utolsó helyen végzett: előbbiben John Kasich ohiói kormányzó, utóbbiban pedig Ted Cruz texasi szenátor lett a harmadik előtte.
Új szavazókat ígér Trump
Sajtótájékoztatóval egybekötött Floridában mondott győzelmi beszédében Trump arra szólította a Republikánus Párt vezető politikusait, hogy sorakozzanak fel mögötte, s ha a júliusi konvención őt választják elnökjelöltnek, új szavazók egész seregét hozza el az urnákhoz novemberben, és ezáltal sikerül legyőznie Hillary Clintont, aki feltételezhetően a demokraták elnökjelöltje lesz. A New York-i üzletember azzal érvelt, hogy ő már bizonyított: ő a legalkalmasabb jelölt, ő az, aki képes új választókat is megszólítani. Ezzel összefüggésben utalt arra, hogy New Hampshire államban a függetlenek is neki adták a voksukat.
„Ne feledjük, hogy demokraták is átjönnek hozzánk, függetlenek is átjönnek, ilyesmi korábban soha nem történt” – fogalmazott Trump. Fontosnak tartotta megemlíteni, hogy minden héten, minden választáson nagyon sokan járulnak az urnákhoz, ami őt örömmel tölti el.
A politikai kommentátorok felfigyeltek arra, hogy Trump a mintegy egyórás sajtótájékoztatón – bár ezúttal is gúnyolódott vetélytársain –, mintha stílust változtatott volna. Üzent legnagyobb pártbéli kritikusainak, például Lindsey Graham dél-karolinai szenátornak és Mitt Romneynak, aki az elmúlt két napban nagyszabású Trump-ellenes kampányt folytatott. Azt mondta, minden bizonnyal megtalálja majd velük is a közös hangot, és külön megköszönte Paul Ryan képviselőházi elnöknek, hogy konzultált vele. „Nagyon bátorító volt, nagyon tisztelem Paul Ryant” – mondta ünnepélyesen Trump.
Frissítés: megvannak a hawaii eredmények is
Pár órával később megszülettek a Hawaiin tartott jelölőgyűlések eredményei is: ezek szintén Donald Trump diadalát hozták. A New York-i milliárdos a voksok több mint 44 százalékával utasította maga mögé Ted Cruz szenátort, és a harmadik helyre a floridai Marco Rubiót. Ugyanakkor Idaho államban Trump alulmaradt Ted Cruz texasi szenátorral szemben. A 45 éves texasi politikus – aki elsősorban az evangéliumi keresztény közösségek támogatását élvezi – a szavazatok 43 százalékával győzött, Trump a második lett, a voksok 28 százalékát szerezve meg.
*
Fotó: Gage Skidmore