Nem tudnak megegyezni a brit reformelképzelésekről az uniós vezetők

2016. február 19. 19:56

Eredetileg „angol reggeli” mellett véglegesítették volna az uniós tagállamok vezetői a brit reformelképzelésekről szóló megállapodást, azonban még mindig nem sikerült megegyezniük a reformokról. A tárgyalások a vacsora mellett folytatódhatnak, azonban az sem kizárt, hogy még szombaton is egyeztetni fognak a tagállamok vezetői. Az eredetileg péntekre tervezett brit kabinetülés is elmarad Londonban.

2016. február 19. 19:56

További halasztást szenved az Európai Unió állam- és kormányfőinek plenáris tárgyalása a brit reformelképzelésekről – jelentette be a Twitteren péntek délután Preben Aamann, az Európai Tanács elnökének szóvivője.

A tagállami vezetők az eredeti tervek szerint „angol reggeli” fölött véglegesítették volna a megállapodást, ám ezt később ebéddé, majd „étkezéssé” minősítette át Aamann; a szóvivő legalább öt halasztást jelentett be a Twitteren. Korábban 13.30-at, majd 14.30-at, 15.30-at, kisvártatva pedig 16.00 órát jelölt meg várható kezdésként. Ilyenkor a tagállami vezetők rendszerint kisebb csoportokban egyeztetnek, pihennek, Donald Tusk pedig „gyóntatásnak” nevezett kétoldalú megbeszéléseket folytat, hogy a 28-ak végül egyezségre tudjanak jutni.

A helyszínen lévő újságírók arról számoltak be, hogy a tagállami vezetők egymás után hagyják el az épületet, a vacsorát pedig este nyolcra tűzték ki. Egy neve mellőzését kérő uniós forrás arról számolt be: „esély” van rá, hogy a vacsoránál sikerül majd megállapodni a britek által szorgalmazott reformokról. Egy neve mellőzését kérő tisztviselő arról számolt be, hogy a tanácskozáson kritikus a helyzet, az egyeztetések legkorábban este folytatódnak, a tagállami delegációkat pedig arra kérték, hogy szombatra is foglaljanak szállást.

Cameron: Pénteken nem lesz kabinetülés Londonban

Elmarad a péntekre tervezett londoni kabinetülés, amelyen a brüsszeli EU-csúcs eredményeit vitatták volna meg, mivel a tárgyalások több órát csúsznak. Ezt személyesen David Cameron miniszterelnök jelentette be péntek este. Cameron még az EU-csúcs előtt rendkívüli kabinetülést hívott össze a Downing Streetre, ahol beszámolt volna az uniós állam- és kormányfők alkotta Európai Tanács brüsszeli értekezletén történtekről. 

Egybehangzó londoni sajtóértesülések szerint a péntek esti londoni kabinetülés napirendjén akár a brit EU-tagságról tervezett népszavazás időpontjának kitűzése is szerepelhetett volna, ha Brüsszelben csúcsszinten sikerült volna időben megállapodásra jutni a brit reformigényekről.

Cameron azonban péntek esti Twitter-üzenetében tudatta, hogy a brüsszeli tárgyalások „az estébe nyúlnak”, így a brit kormány belső kabinetjének ülésére „nem lesz lehetőség”. Hozzátette: a kabinetülést akkor tartják meg, „ha és amikor” megállapodás születik Brüsszelben az Európai Unió reformjaira tett brit javaslatokról.

A brit sajtó már tudni véli a brit népszavazás időpontját

A referendumról szóló törvény alapján 2017 végéig kell megtartani a népszavazást a brit EU-tagság jövőjéről. A népszavazás lehetséges időpontjára a brit kormány hivatalosan még utalásokat sem tett, de a brit sajtó gyakorlatilag tényként kezeli, hogy ha a London által igényelt EU-reformokról sikerülne egyezségre jutni a mostani EU-csúcson, akkor a brit kormány a referendumot június 23-ára írná ki.

A rendkívüli kabinetülést legkorábban szombatra hívhatják össze, és ha addigra sikerül olyan egyezséget elérni a brit reformigényekről, amelyet Cameron kielégítőnek tart, akkor a brit kormányfő – ahogy ezt erre az esetre már korábban kilátásba helyezte – hivatalosan elkötelezheti magát a brit EU-tagság fenntartása mellett.

Ha a kabinetülésen döntés születik a népszavazás időpontjáról, akkor megnyílik egyben a lehetőség arra is, hogy a brit kormány EU-szkeptikus tagjai – immár a hivatalos népszavazási kampány keretében – kifejthessék ezzel ellentétes álláspontjukat.

David Cameron már korábban is hangoztatta azt a véleményét, hogy Nagy-Britannia számára a legjobb megoldás az lenne, ha sikerülne elérni az Európai Unió London által igényelt reformjait, és Nagy-Britannia e megreformált EU tagja maradhatna.

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Akitlosz
2016. február 19. 21:50
Helyes. Minél nagyobb a zűrzavar az EU-ban, annál előbb bomlik fel.
Morgen
2016. február 19. 20:39
Mit számít? Semmit! A lényegben megegyeztek, mindannyiunkat tönkretettek.
Berecskereki
2016. február 19. 20:28
A jó munkához idő kell. A rosszhoz kétszer annyi.
paraklétosz
2016. február 19. 20:26
Reggeliznek, vacsoráznak... csak nem jön az eredmény. Dulcolaxot a fröccsükbe!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!