Az Aszad-rezsim kiiktatása ajándék Izraelnek – de Törökország és az USA is jól járt vele
Korábban hatszázezer ember halt meg a polgárháborúban, a véreskezű elnök kitartott, most azonban rendszere elvesztette külső és belső támasztékait.
Továbbra is lehallgatja Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA), annak ellenére, hogy az amerikaiak korábban megígérték: korlátozzák a szövetségesekkel szembeni kémkedést – írja a Wall Street Journal.
Az amerikai titkosszolgálatok továbbra is lehallgatják Izrael kormányfőjét annak ellenére, hogy korábban, a titkos adatgyűjtési botrányra válaszul megígérték, korlátozzák a szövetségesek megfigyelését – írja a Wall Street Journal amerikai kormányzati illetékesekre hivatkozva.
A cikk szerint Barack Obama amerikai elnök „nyomós nemzetbiztonsági okokkal” indokolta bizonyos állam- és kormányfők, köztük Benjamin Netanjahu izraeli kormányfő és Recep Tayyip Erdogan török elnök lehallgatásának folytatását. Az NSA a Netanjahu és amerikai törvényhozók, valamint zsidó csoportok egymás közti kommunikációját is lehallgatta – írja a WSJ.
A Fehér Ház az AFP megkeresésére nem cáfolta a lapértesülést. A nemzetbiztonsági tanács szóvivője azt mondta, hogy a külföldi kémkedés kizárólag az amerikai nemzetbiztonság szempontjából lényeges érdekek alapján történik, és hétköznapi embereket éppúgy érinthet, mint állam- és kormányfőket. „Obama elnök többször is elmondta, hogy az Egyesült Államok elkötelezettsége Izrael biztonsága iránt érinthetetlen” – hangsúlyozta a szóvivő.
A titkosszolgálati ügyekért felelős izraeli miniszter kijelentette: ha igaznak bizonyul, amit a WSJ írt, akkor Izraelnek hivatalosan is tiltakoznia kell az amerikai kormánynál. Egy korábbi izraeli nemzetbiztonsági tanácsadó, Jákov Amidror viszont úgy nyilatkozott: „Amerika mindenkit lehallgat, nem kell ettől különösebben izgalomba jönni. Ezt mindenki tudja, ez tény.”
A Wall Street Journal már októberben is írt arról, hogy az NSA lehallgatta Izrael titkos kommunikációját. Az USA ugyanis attól tartott, hogy Izrael csapást akar mérni a készülő iráni urándúsítóra, illetve az amerikaiak azt is számba vették, hogy esetleg a zsidó állam a Washington és Teherán közti egyeztetések lehallgatása útján próbálja megakadályozni az iráni atommegállapodást. A megállapodást időközben idén júliusban megkötötték.