Putyin nem tett üres ígéreteket: Washington lépésén múlik a világ sorsa
Az orosz elnöki sajtótitkár szerint Moszkva „világosan bemutatta” egy lehetséges válaszlépés körvonalait.
Lengyelország megkezdi annak a 106 lengyelnek a hazatelepítését, akik a kelet-ukrajnai Mariupolban élnek, és az oroszbarát szeparatisták által veszélyeztetve érzik magukat. Mariupol lengyel nemzetiségű lakosai az év eleje óta több alkalommal fordultak hazatérési kérelemmel a lengyel politikai vezetőkhöz.
Lengyelország megkezdi annak a 106 lengyelnek a hazatelepítését, akik a kelet-ukrajnai Mariupolban élnek, és az oroszbarát szeparatisták által veszélyeztetve érzik magukat – jelentette be szerdán Grzegorz Schetyna lengyel külügyminiszter.
Schetyna a lengyel közszolgálati televíziónak nyilatkozva elmondta, hogy a hazatelepítést a lengyel bel-, illetve külügyi tárca szervezi, már el is készítették az adaptációs programot. Mariupol lengyel nemzetiségű lakosai az év eleje óta több alkalommal fordultak hazatérési kérelemmel a lengyel politikai vezetőkhöz. Kérésük teljesítését szeptember elején a fő lengyel ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság is határozottan szorgalmazta.
Schetyna az időzítéssel kapcsolatban szerdán leszögezte: az akció előkészülete sokáig tartott, minthogy az ügy bonyolult, a lengyel külügy értékelése szerint ugyanis Mariupol jelenleg nincs kitéve közvetlen támadásoknak, illetve hadműveleteknek.
Lengyelország az ukrán válság miatt az év elején 178 Donyec-medencei lengyelt evakuált, akik életveszélyre hivatkoztak, és rendelkeztek a magyarigazolványhoz hasonló jogokat és kedvezményeket biztosító úgynevezett lengyel kártyával. Akkor a lengyel hatóságok azt közölték, hogy véglegesnek tekintik az Ukrajnából hazatelepítettek listáját, további ilyen akciót nem terveznek.
Ettől függetlenül Lengyelország 2000 óta folytatja a Keleten élő lengyelek hazatelepítési programját. Ez a volt Szovjetunió ázsiai részébe főleg 1940-41-ben, az akkori Kelet-Lengyelország szovjet megszállása után elhurcolt lengyelek és utódaik hazatérését célozza, és a volt Szovjetunió európai részében élőkre - a kelet-ukrajnaiak kivételével – egyelőre nem vonatkozik. Jelenleg mintegy két és fél ezer kérelmező vár hazatelepítésre, a lengyel kormány jövőre harminc millió zlotyit (2,2 milliárd forint) szán a program megvalósítására.