Az iráni állami televízió szerint sajtótájékoztatót tart Mohamed Dzsavad Zarif, Iráni külügyminisztere, John Kerry, az Egyesült Államok külügyminisztere és Federica Mogherini, az EU külügyi főképviselője – közölte az Index. Az eseményen az AP és a Reuters információi alapján fontos bejelentést tesznek, a hírügynökségek szerint ugyanis megszületett a megállapodás Irán atomprogramjáról a közel-keleti ország és az úgynevezett P5+1 országok, az USA, Oroszország, Kína, Németország, Nagy-Britannia, és Franciaország között.
A kiszivárgott információk szerint sikerült kompromisszumos megoldást találni. E szerint Irán köteles lesz beengedni az ENSZ ellenőreit a katonai létesítményekbe is, ugyanakkor bizonyos esetekben elutasíthatja vagy elhalaszthatja az ellenőrzést. A New York Times úgy értesült, az iszlám köztársaság vállalta az urándúsításhoz használt több eszköz leszerelését, de az infrastruktúra a birtokukban marad. Az amerikai lap arról is ír, hogy a korlátozások többsége 10 évig marad érvényben, 15 év után pedig Irán szabadon dúsíthat tetszőleges mennyiségű uránt.
Ezekkel párhuzamosan az ENSZ fokozatosan feloldja a perzsa állammal szemben bevezetett szankciókat: a fegyverembargó öt, a rakétatechnológiai embargó pedig nyolc évig marad érvényben, ha az irániak betartják a megszabott feltételeket. Amennyiben viszont megsértik a megállapodást, a szankciókat gyorsított eljárásban állítják vissza.
Az Index emlékeztet: az utóbbi napokban már sejteni lehetett, hogy a felek meg fognak tudni egyezni. Ennek ellenére az egyezség nem született meg könnyen, és még éjszaka is lényege kérdésekről folyt a vita.
A kérdés ezzel még nincs teljesen megoldva, az egyezményt a részes országoknak meg kell erősíteniük. A portál felhívja a figyelmet arra, hogy az Egyesült Államok törvényhozásánál még elbukhat a megállapodás, ha az azt hevesen ellenző Izrael sikeresen lobbizik annak érdekében, hogy Obama szándékai ellenére ne kapjon megerősítést.
Történelmi hibának tartja Izrael a megállapodást
Izrael élesen bírálta a megállapodást, amellyel kapcsolatban – mint kiderült – erős hírszerzési tevékenységet folytatott. Benjamin Netanjahu még az amerikai kongresszus előtt felszólalt ellene, és történelmi tévedésnek nevezte azt.