Megkérdeztük olvasóinkat Biden végzetes döntéséről: egyértelmű választ kaptunk!
Az amerikaik után a britek és a franciák is megengedték az ukránoknak, hogy Oroszországot támadjak nagy hatékonyságú fegyverekkel.
Még márciusban, a krími válság kapcsán hatalmazta fel az orosz parlament Putyint az ukrajnai katonai beavatkozásra, az orosz állampolgárok védelme érdekében. Ezt a felhatalmazást most Putyin kérésére visszavonta a felsőház, a konfliktus békés mederbe terelése érdekében.
Az orosz parlament felsőháza visszavonta szerdán a Vlagyimir Putyin elnöknek márciusban adott felhatalmazást arra, hogy Ukrajna területén bevethesse a hadsereget az orosz állampolgárok védelme érdekében. A Szövetségi Tanács 154 jelen lévő szenátorából csak egy szavazott nemmel a határozatra. Valentyina Matvijenko, a felsőház elnöke a voksolás eredményének kihirdetése előtt meglepetten kérdezte a szenátort, hogy nem tévedett-e a szavazógomb megnyomásakor.
A felsőháznak Putyin terjesztette be kedden a javaslatot, amely a Kreml magyarázata szerint a kelet-ukrajnai konfliktus békés mederbe terelését célozza, miután a rendezésről előző nap háromoldalú tárgyalások kezdődtek a Kijev elleni lázadók bevonásával. Az orosz államfő Bécsben kijelentette, hogy Moszkva a békefolyamat kezdetéhez szükséges feltételek megteremtésében érdekelt.
Viktor Ozjorov, a szenátus védelmi bizottságának elnöke a szavazást megelőző vitában kijelentette, úgy vélik, hogy az orosz államfőnek az alkotmány és a szövetségi törvények elegendő eszközt adnak arra, hogy „operatív befolyást gyakoroljon az ukrán helyzetre”. Azt is hangsúlyozta ugyanakkor: fenntartják a jogot arra, hogy továbbra is figyelemmel kövessék az ukrajnai helyzetet és a tűzszünet betartását, és szükség esetén készek visszatérni a katonai lépések vizsgálatához. Hozzátette, reméli, hogy erre nem lesz szükség.
Az orosz törvényhozás felsőházi bizottsági elnöke azt mondta, hogy a március elsején hozott döntés védekező-visszatartó jellegű volt és senki ellen sem irányult. Ezt erősítette meg Valentyina Matvijenko felsőházi elnök is a döntést követő tájékoztatón, aki azt is kijelentette, hogy a Krím félsziget ténylegesen és jogilag is az Oroszországi Föderáció része.
A Szövetségi Tanács tagjai még március elején, a Krím félsziget Ukrajnától való elszakításának konfliktusában adtak felhatalmazást Putyin elnöknek arra, hogy „az orosz állampolgároknak és a Krím félszigeten állomásozó orosz Fekete-tengeri Flotta állományának a védelme érdekében, szükség esetén” bevetheti az ország hadseregét Ukrajna területén.