The Guardian: Nagy bajban Európa két vezető hatalma
A brit lap szerint ha Párizs és Berlin képtelen komoly politikai döntéseket hozni erős kormányok hiányában, az Unió hónapokig vagy még tovább is mocsárban vergődhet.
A Német Szociáldemokrata Párt szerint Angela veszélyes játékba kezdett azzal, hogy nem áll ki egyértelműen a csúcsjelölti rendszer mellett. Mindezt abból szűrték le, hogy a választási plakátokon nem Jean-Claude Juncker, hanem Angela Merkel szerepel.
Veszélyes játékba kezdett Angela Merkel német kancellár azzal, hogy nem áll ki egyértelműen az európai pártcsaládok csúcsjelölti rendszere mellett - mondta kedden Berlinben a Merkel vezette konzervatívokkal kormányzó Német Szociáldemokrata Párt (SPD) főtitkára.
Yasmin Fahimi szerint Merkel és a német konzervatívok szinte „rejtegetik” Jean-Claude Junckert, az Európai Néppárt csúcsjelöltjét. Még a választási plakátokon sem az európai konzervatív pártcsalád jelöltje szerepel, hanem a kancellár, pedig ő nem is indul az európai parlamenti (EP-) választáson – mondta az SPD főtitkára újságíróknak.
Angela Merkel arra törekedik, hogy „relativizálja” a csúcsjelölti szisztémát és az EP-választást, és azt a látszatot kelti, mintha ő lenne a „meghatározó szereplő” az Európai Bizottság következő elnökének kiválasztásában – tette hozzá. „Ez veszélyes játék, nem demokratikus eljárás és a választók becsapását jelenti” – hangsúlyozta az SPD főtitkára.
Úgy vélte, Merkel és a német konzervatívok magatartását az „idegesség” magyarázza, amelyet az Európai Szocialisták Pártja által az Európai Bizottság élére javasolt csúcsjelölt, a német Martin Schulz növekvő népszerűsége okoz. Arra a kérdésre, hogy miként befolyásolhatja a német kormány munkáját, ha Martin Schulz szerezné meg a legnagyobb támogatottságot az EP-ben, de mégsem ő kerülne az Európai Bizottság élére, Yasmin Fahimi azt mondta, hogy ez a fejlemény „biztosan nem stabilizálná a nagykoalíciót, és a közös munka légkörét sem javítaná”.
Az idei EP-választásokat követő uniós tisztújítás során – most először a Lisszaboni Szerződés értelmében – az EU-tagországok vezetői nem döntenek, csak javaslatot tesznek arra, hogy ki legyen az Európai Bizottság következő elnöke, a portugál néppárti José Manuel Barroso utódja. A megválasztás az EP joga lesz. A szerződésben kikötötték, hogy a tisztséget az EP-választások eredményének figyelembe vételével kell betölteni. A nagy európai pártcsaládok a választási kampány kezdete előtt megnevezték a csúcstisztségre általuk jelölt politikust.