Amerika hanyatlik – vagy épp újraéled a szuperhatalom?

2014. március 25. 12:18

Az Egyesült Államok kilátásairól szervez beszélgetést nemzetközi szakértőkkel a Danube Institute és a Corvinus Egyetem szerdán Budapesten.

2014. március 25. 12:18

Amerika hanyatlik - vagy épp újraéled a szuperhatalom? címmel rendez beszélgetést a Danube Institute és a Corvinus Egyetem Politikatudományi Intézete szerdán. A Corvinus Egyetemen az Egyesült Államok jelenlegi helyzetéről és jövőbeli kilátásairól vitatkozik Josef Joffe, a The American Interest folyóirat alapítója és a német Die Zeit szerkesztője, valamint James C. Bennett amerikai technológiai vállalkozó, beszélgetésükre pedig Gálik Zoltán, a Magyar Külügyi Intézet kutatója reagál. 

Josef Joffe Zbigniew Brzezinskivel és Francis Fukuyamával alapította a The American Interest című amerikai külpolitikai folyóiratot 2005-ben. Joffe a német Die Zeit hetilap szerkesztője, a Süddeutsche Zeitung korábbi szerzője és szerkesztője. A The Myth of America's Decline (Amerika hanyatlásának mítosza) című, legújabb könyvében Joffe úgy érvel: a legtöbb elemző nézeteivel szemben Kína soha nem fogja megelőzni az Egyesült Államokat. Ez részben Kína belső gyengeségei, de nagyrészt Amerika hatalmas - bár könnyen figyelmen kívül hagyott - erősségei miatt van így. Az Amerika hanyatlása miatti aggodalmak túlzottak, főleg a linearitás miatt: átmeneti trendeket extrapolálnak értelmetlenül a távoli jövőbe.
 
James C. Bennett amerikai vállalkozó, aki a technológiai cégek világából érkezett, és széles körben publikál technológiai és nemzetközi ügyekről. Az America 3.0 című könyvében amellett érvel: az Egyesült Államok épp egy új technológiai és politikai rendszer felé vezető drámai átalakulás közepén jár. A technológia hajtja majd a változásokat, de a jövő technológiáját csak vázlatosan ismerhetjük. Amerika kulturális alapjai ugyanakkor érintetlenek maradnak. Az amerikai nemzet személyes és gazdasági szabadság iránti, mélyen gyökerező orientációja biztosítani fogja a szabadabb és jobban prosperáló Amerika felé vezető átalakulást: az ország legjobb napjai előtt áll.
 
Gálik Zoltán a Magyar Külügyi Intézet tudományos főmunkatársa, és a Corvinus Egyetem Nemzetközi Tanulmányok Intézetének docense.
 
Az előadás részleteiről a Danube Institute alábbi linkjén olvashat, a részvételhez regisztráció szükséges.

Összesen 55 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2014. március 25. 14:58
Az USA a Föld többi országához képest jól tartja magát. Veszélyben az egész földi civilizáció van, mert gyorsabban éli fel erőforrásait, mint amennyire azokat felújítja.
magyar99
2014. március 25. 14:39
Egyet kell ertek azokkal akik NEM feltik az USA-t. Azert jol elnek itt az emberek Ha belegondoltok Abba itt csak foodstampet kap a raszorulo havi 190$/fo nem semmi. Magyarorszagon ennyi a minimalber hogy jonnek a Kinaiak azt a ket szememmel latom nap mint nap. Minden ingatlant megvesznek a legdragabb autok allnak a hazuk elott es lassan atveszik az egesz kereskedelem iranyitasat. Nagyon sokat dolgoznak es joval kisabbek az igenyeik mint a Yenkiknek. De azert en meg nem siratnam
Álmos
2014. március 25. 13:24
Lehet, hogy haldoklik. De ettől még a világ minden országa szívesen cserélne vele. Undorító az amcsik külpolitikája (nem kevéssé az USA-ban élő vagy hatmillió zsidónak, azok lobbyerejének köszönhetően), az elmúlt húsz évben demokráciából is megbuktak már vagy ezerszer (NSA lehallgatások, Patriot Act törvények stb, stb), a bevándorlás miatt ma már az USA fele élhetetlen és életveszélyes terület. De a maradék fél még mindig a legjobb életfeltételeket nyújtja az ott élőknek (a szegényebbeknek is) a világon. Egyébként szerintem is hanyatlik. Csak akkora nagy, hogy az évtizedekbe fog telni mire összeomlik. Szerintem egy újabb polgárháború során fog szétesni államokra és mint USA megszűnik létezni.
Kárpáti Zoltán
2014. március 25. 13:20
"Az amerikai nemzet személyes és gazdasági szabadság iránti, mélyen gyökerező orientációja biztosítani fogja a szabadabb és jobban prosperáló Amerika felé vezető átalakulást: az ország legjobb napjai előtt áll." A helyzet ellenben az, hogy az amerikai egy szolganép. A szellemi szolgaság legteljesebb értelmében. Amelyik észre sem veszi, hogy az. Hogy csak egy eszköz. A legfontosabb ugyan, de csak egy alkatrész a fogyasztói társadalom embertelen rideg gépezetében. Mert jól van tartva, ezért nem lázad és nem eszmél. Még. De a szörny egyre többet kíván, az étvágya kielégíthetetlen, a birodalom pedig elérte lehetősége határait, nem tud tovább terjeszkedni, és a szörny pedig egyre erőszakosabb lesz, mert éhezni fog.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!