Oroszország támogatja Orbán Viktor tűzszüneti javaslatát
Volodimir Zelenszkij viszont mindent elutasított.
Elismerte az Európai Unió Ukrajna elnökének Olekszandr Turcsinovot. Ezzel arra reagált az unió, hogy Viktor Janukovics még mindig elnöknek tartja magát. Eközben Vitalij Klicsko szerint az uniónak továbbra is vállalnia kell a közvetítő szerepét az ukrajnai válságban, míg Jacenyuk az ukrán memorandum aláíróit kérte fel arra, hogy szavatolják az ország területi egységét.
Az Európai Unió szerint Ukrajna elnöke Olekszandr Turcsinov – jelentette ki csütörtökön az Európai Bizottság szóvivője, Olivier Bailly. Bailly újságírói kérdésre ezzel arra reagált, – ahogy arról mi is beszámoltunk – hogy Viktor Janukovics megbuktatott elnök csütörtök közölte: továbbra is Ukrajna államfőjének tartja magát.
„Az ukrán parlament, amely a demokratikus törvényesség garantálója, döntést hozott (Viktor Janukovics menesztéséről), és az ideiglenes államfő kinevezéséről, aki számunkra Ukrajna elnöke” – jelentette ki Olivier Bailly.
Eközben a Bild című német lapban az ellenzék egyik vezetője, Vitalij Klicsko, az Ütés (Udar) párt elnöke azt mondta, hogy az Európai Uniónak (EU) továbbra is vállalnia kell a közvetítő szerepét az ukrajnai válságban. A politikus szerint az EU-nak tárgyalást kellene folytatnia Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. „Kívánatos lenne, ha az EU közvetítene és megpróbálná megakadályozni, hogy forrongás kezdődjön az egész régióban”.
Klicsko nem tartja elképzelhetőnek, hogy Oroszország beavatkozik katonai erővel az ukrajnai folyamatokba. Jelenleg az a legfontosabb, hogy Moszkva mihez kezd Viktor Janukovics leváltott ukrán államfő ügyében. Putyin „nem adhat menedéket ennek a véreskezű diktátornak” - jelentette ki Klicsko, aki szerint Janukovicsot és társait bíróság elé kell állítani Ukrajnában.
Az interjúban az Udar párt vezetője elmondta, hogy az utóbbi három-négy hétben adódtak olyan helyzetek, és pillanatok, amikor az életéért rettegett. Klicsko elmondta, hogy a veszély állandósult, ezért kizárólag páncélozott gépkocsival közlekedett és testőrökkel vette körül magát. Egy alkalommal hajnali két órakor a Majdanra tartottak, és kormánypárti provokátorok megpróbálták őket feltartóztatni. A sofőrjének azt az utasítást adta, hogy ne álljon meg, hanem gyorsan hajtson tovább, mire hirtelen golyózáport zúdítottak a kocsira.
A másik ellenzéki párt vezetője, Arszenyij Jacenyuk, az ukrán kormányfői poszt várományosa felszólította csütörtökön a budapesti memorandumot aláíró nagyhatalmakat, hogy szavatolják Ukrajna területi egységét. A memorandumot 1994-ben Budapesten írta alá Ukrajna, valamint az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Oroszország. Ebben a felek vállalták Ukrajna biztonságának szavatolását, továbbá kötelezték magukat arra, hogy tartózkodnak a Kijevvel szembeni erő alkalmazásától, illetve gazdasági nyomásgyakorlástól.
A parlament plenáris ülésén felszólalva, Jacenyuk emlékeztette a dokumentum aláíróit: garanciát vállaltak mindenféle, Ukrajnával szembeni fegyveres konfliktus elkerülésére, továbbá arra, hogy egyetlen szomszédos ország sem fog soha, semmilyen körülmények között beavatkozni Ukrajna belügyeibe. Hangsúlyozta, hogy Ukrajna most történelme egyik legsúlyosabb időszakát éli. „Az ország a gazdasági és politikai összeomlás szélén áll. Szét akarják szakítani Ukrajnát, az országban szeparatista cselekmények zajlanak, elsősorban a Krími Autonóm Köztársaságban” – fogalmazott a politikus.