„Politikai perről van szó, egyértelműen az államügyészség önkényéről, az ügy kitaláció” – mondta Necas újságíróknak pénteken, azt követően, hogy a rendőrség tanúként kihallgatta. Az ügy a cseh kormány tavaly novemberben elfogadott takarékossági és reformcsomagjával kapcsolatos. A jogszabályt hosszú ideig azért nem sikerült jóváhagyni a parlamentben, mert az ellenzéken kívül a kormányzó Polgári Demokrata Párt (ODS) néhány képviselője sem volt hajlandó azt támogatni.
Az intézkedéscsomagot végül is úgy fogadták el, hogy a Necas vezette ODS belső ellenzékének három képviselője lemondott parlamenti mandátumáról, s a helyükre lépő újak pedig már igent mondtak a törvényre. Később kiderült, hogy a három volt képviselő – Marek Snajdr, Petr Tluchor és Ivan Fuksa – jól fizető állást kapott egy-egy állami cég vezetésében. A hatóságok szerint az ajánlatot Necas tette, s az ügyben Nagyová és egy társa közvetített. Az öt személy ellen korrupció vádjával folyik eljárás.
A rendőrség néhány napja hivatalos kéréssel fordult Miroslava Nemcovához, az alsóház elnökéhez, hogy a testület az üggyel kapcsolatban vonja meg a képviselői mentességet Necastól. Ivo Istvan államügyész azt mondta, hogy büntetőeljárást kívánnak indítani Necas ellen. A prágai sajtó egybehangzóan úgy vélekedett, hogy Necasnak saját érdekében magának kellene lemondania a mentelmi jogról. Egyelőre nem világos, hogy készül-e vádemelés is Necas ellen. „Nem fogom megtenni, nem tudom, miért könnyíteném meg a rendőrség munkáját, mert nem érzem magam bűnösnek” – hangoztatta Necas. „Engem politikai lépéseimért, nem pedig bűncselekményekért üldöznek” – jegyezte meg az exkormányfő.
Azt állította, hogy a vizsgálati fogság súlyosan károsítja az érintetteket, aláássa egészségüket. „Ha bármelyikük egészsége károsodást szenved, azért Ivo Istvan államügyész lesz a felelős, mert cselekedeteivel átlépte a Rubicont” – vélekedett a volt kormányfő, aki a botrány miatt három év után lemondásra kényszerült. A közelmúltban életbe lépett új szabályok szerint ha a parlament nem adná ki Necast a rendőrségnek, akkor a politikus ellen mandátuma lejárta után is megindulhatna a büntetőeljárás. Korábban ilyen esetekben – egy parlamenti visszautasítás esetén – a cseh képviselők életfogytiglani mentességet élveztek az adott ügyben.