Készüljünk: így fog hétfőn megbukni Olaf Scholz
Jön a bizalmi szavazás a Bundestagban, majd februárban az új választás.
Az euróválság közepette szorosabban együttműködik, a növekedés, a versenyképesség és a foglalkoztatottság ösztönzése érdekében pedig több közös javaslatot terjeszt az Európai Unió következő csúcsértekezletei elé Franciaország és Németország – állapodott meg csütörtöki párizsi találkozóján Francois Hollande francia elnök és Angela Merkel német kancellár.
Az Elysée-palotában tartott közös munkanap végén a két ország vezetője együtt mutatta be a „növekedést és a versenyképességet ösztöntő hozzájárulási” programját, amelynek értelmében két év alatt hatmilliárd eurót osztanak szét a fiatalok munkahelyteremtésére a leginkább érintett régiókban.
„Mindent megteszünk, hogy ezeket a pénzeket a lehető leggyorsabban és a legjobb célokra költsék el” – mondta a francia elnök német kollegájával tartott közös sajtótájékoztatóján. Franciaországban csütörtökön hozták nyilvánosságra az újabb munkanélküliségi adatokat, amelyek szerint áprilisban 40 ezerrel emelkedett az állást keresők számára, s jelenleg 3,26 millió munkanélkülit tartanak nyilván.
Hollande egy évvel ezelőtti megválasztása óta Párizs és Berlin között jelentős nézetkülönbséget okozott a 17 országot tömörítő eurózóna kormányzásának kérdése, amelyről Hollande-nak és Merkelnek ezúttal sikerült megállapodnia.
A szorosabb együttműködést strukturális változtatásoknak is elő kell segíteniük, ezért – mint Francois Hollande a közös sajtótájékoztatón elmondta – egyetértettek abban, hogy az euróövezeti országok pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoportnak „főállású” elnökre van szüksége. A jelenlegi elnök, Jeroen Dijsselbloem egyben holland pénzügyminiszter is.
Angela Merkel szerint minőségileg új javaslatot tettek. „Megállapítottuk, hogy a stabilitási és növekedési paktum csak akkor kezd hatni, mikor már kibillentünk az egyensúlyunkból, mikor már közeledünk a túlzottdeficit-eljáráshoz” – mondta a kancellár. Ezért erősebb gazdaságpolitikai koordinációra és gyakoribb állam- és kormányfői találkozókra van szükség – tette hozzá.
A pénzügyi, befektetési, kereskedelmi és energiapolitika terén egy harminc javaslatból álló jelentést nyújtottak át francia és német befektetők a két ország vezetőjének. Párizs és Berlin még a június 27-28-án esedékes uniós csúcstalálkozó előtt megfogalmazza véleményét a dokumentumról.
„Elismerjük, hogy a költségvetési egyensúly helyreállítása és a növekedés ugyannak az éremnek a két oldala, és semmiben nem mondanak egymásnak ellent” – fogalmazott Merkel.
Hollande pedig arra kért mindenkit, „ne gondolja, hogy Franciaország megpróbál kitérni a költségvetési szigor elöl”. Szerinte „lehet, hogy ez volt a múltban a helyzet, de egy éve rendet tettünk, és hát nem volt könnyű meghozni a döntéseket” – hívta fel a figyelmet a francia elnök. Hozzátette: „mindig ugyanaz van, amikor Franciaországról és Németországról van szó, azt hiszik, hogy nem értünk egyet. Pedig a legtöbb esetben igen.”