Bevásároltak a románok: amerikai lopakodók fognak járőrözni a Kárpátokban
32 darab ötödik generációs F–35-ös harci repülőgép érkezik a szomszédos országba.
Titus Corlatean román külügyminiszter megerősítette Romániának a jogállamiság melletti elkötelezettségét, és az alkotmánybíróság döntéseinek tiszteletben tartásáról biztosította a Velencei Bizottságot. Corlatean és Buquicchio emellett megállapodtak abban, hogy állandósítják a párbeszédet.
Titus Corlatean román külügyminiszter megerősítette Romániának a jogállamiság melletti elkötelezettségét, és az alkotmánybíróság döntéseinek tiszteletben tartásáról biztosította a Velencei Bizottságot – derül ki a román külügyminisztérium csütörtöki közleményéből. A dokumentum szerint Corlatean telefonon beszélt Gianni Buquicchióval, a Velencei Bizottság elnökével, aki kedden közleményében azt állította, hogy a román alkotmánybíróságtól érkezett információk szerint a bukaresti taláros testületre továbbra is „nyomás” nehezedik.
A román alkotmánybíróságnak arról kell döntenie, hogy érvényes volt-e vagy sem a Traian Basescu leváltásáról szóló július 29-i népszavazás. Corlatean kifejtette, hogy a román kormány és Victor Ponta miniszterelnök változatlanul elkötelezett a jogállamiság alapvető szabályainak betartása, valamint az igazságszolgáltatás és az alkotmánybíróság függetlensége mellett. Corlatean és Buquicchio megállapodtak abban, hogy állandósítják a párbeszédet, majd aláhúzták annak szükségességét, hogy valamennyi romániai politikai erő tartsa tiszteletben az alkotmánybíróságnak a népszavazással kapcsolatosan meghozandó végleges döntését – olvasható a közleményben.
A Velencei Bizottság elnöke keddi közleményében kifejtette: számára „meglepő, sőt sokkoló”, hogy viszonylag rövid idő alatt már másodszor érkezik panasz egy európai uniós tagállam alkotmánybíróságától arra, hogy nyomást gyakorolnak a taláros testület tagjaira. Buquicchio legutóbb július elején fejezte ki aggodalmait emiatt, miután a román alkotmánybíróság levélben fordult panasszal a nemzetközi intézményhez.
A Basescu leváltásáról szóló népszavazáson 46,23 százalék volt a részvétel, ami elmaradt az érvényességhez szükséges 50 százalék plusz egy fős többségtől. Ennek ellenére a taláros testület még nem döntött a referendum érvénytelenségéről, kiegészítő információkat kért a kormánytól a választói névjegyzékben szereplő állampolgárok számáról.