Figyelmeztetett a szenátor: titokzatos drónok repkednek New Jersey felett
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a bejelentett drónészlelések nemzetbiztonsági vagy közbiztonsági fenyegetést jelentenének.
Barack Obama hétfői televíziós beszédében bejelentette, hogy a NATO szerdán átveszi a líbiai katonai akciók irányítását Washingtontól. Az amerikai elnök leszögezte, azért avatkozott be, mert nem akarta megvárni a tömegsírokról készült fotókat.
A washingtoni Nemzetvédelmi Egyetemen tartott, és a televízióban is közvetített beszédében Barack Obama kijelentette, hogy a jövőben az amerikai hadsereg mérsékli a részvételét a líbiai akcióban. A hadműveletek irányítását szerdán adja át Washington a NATO-nak, így „a műveletek kockázata és költsége - a hadseregünk és az adófizetők számára - jelentősen csökken” - mondta.
Obama védelmébe vette a sokak által kritizált amerikai részvételt a líbiai akcióban: „Nem voltam hajlandó megvárni a vérontásról és a tömegsírokról készült fotókat, mielőtt cselekedtem volna” - fogalmazott. Kadhafira utalva elmondta, olyan emberrel kellett szembenézni, aki patkányokhoz hasonlította népét és civileket akasztott fel az utcákon. Kijelentette, nem volt más választása, mint cselekedni, miután Kadhafi erői lecsaptak Bengázi városára.
Az amerikai elnök egyértelművé tette, hogy azt szeretné, ha Kadhafi távozna a hatalomból. Ám figyelmeztetett, hogy visszaütne, ha erővel távolítanák el a líbiai vezetőt, mert akkor darabokra hullana a koalíciójuk, és könnyen az iraki útra lépnének. Emlékeztetett: az iraki hatalomváltás nyolc évig tartott, és több ezer amerikai és iraki életébe, és csaknem ezermilliárd dollárba került.
Másképp gondolkodik mindezekről Moamer Kadhafi, aki levelet írt a keddi londoni konferencia résztvevőinek. Követelte „a barbár akció” beszüntetését és népirtással vádolta a szövetségeseket. Az AFP jelentése szerint Kadhafi azt írta: „Úgy tűnik, Európa és Amerika nem ismeri fel a barbár offenzívát, amely csak Hitler II. világháborús kampányához hasonlítható”.