Orbán és az új világrend

2010. november 11. 09:46

Orbán, Sarkozy és az emelkedő Kelet - az Index összefoglalta, mire is gondol Orbán, amikor az új világrendről beszél. Sarkozy gondolatai visszaköszönnek Orbán beszédeiből is. A portál szerint egyértelmű, hogy Európa kér a kínai pénzből. A kínai tőke, az idén is tíz százalékkal bővülő gazdaság vonzó lett az EU tagállamainak.

2010. november 11. 09:46

Orbán Viktor pénteken, a Máért találkozón elmondott világpolitikai elemzése szerint a 2008-ban kezdődött gazdasági világválság nem valamilyen baleset, hanem a kapitalizmus bukása, mert azt a munka és a termelés helyett a spekuláció mozgatta. Ezért új világrendet kell építeni, erősebb állami befolyás kell a gazdaságban, mert a szabad piac erejébe vetett hit tévút. A globalizáció hatására a nyugati civilizáció elvesztette vezető szerepét. Keleten az állam erősen kontrollálja a gazdaságot, a Nyugat vetélytársai lettek. Ezért a jövőben érvényesülni akaróknak muszáj pragmatikus alapon gazdasági szövetséget kötniük a Kelettel is - foglalja össze az Index Orbán érvelését.

Orbán álláspontja Nicolas Sarkozy francia államfőjéhez hasonlít leginkább. „Újra kell terveznünk a kapitalizmust, hogy visszaállítsuk morális dimenzióját, konzisztenciáját. A szabad piac mindenek fölé helyezése a demokráciát gyengíti” – mondta Nicolas Sarkozy a davosi világgazdasági fórumon idén januárban, amin Orbán is részt vett. „A következő országvezetésnek azt is meg kell értenie, hogy az a politika, amely érinthetetlenséget és szabályozatlanságot ad a pénzkapitalizmusnak, valójában a demokráciát is megrendíti” – mondta Orbán Viktor egy hónappal később, februári országértékelő beszédében.

Sarkozy egy másik alkalommal arról beszélt: „A pénzügyi kapitalizmus krízise után vissza kell állítani az egyensúlyt az állam és a piac között. A mostani válság bebizonyította, hogy vége az impotens állam illúziójának.” Orbán a Széll Kálmán Alapítványnál idén októberben elmondott beszédében erről azt mondta: „Felértékelődik az állam szerepe, és leértékelődik a liberális utópia, az államot felváltó piaci önszabályozásról szóló legenda.”

Az Index szerint egyértelmű, hogy Európa kér a kínai pénzből. A kínai tőke, az idén is tíz százalékkal bővülő gazdaság vonzó lett az EU tagállamainak. Az 1989-es Tienanmen téri vérengzés után ideiglenesen elszigetelt és még 2008-ban is élesen kritizált ázsiai nagyhatalomnak az európai vezetők ma sorra igyekeznek a kedvében járni.

Összesen 39 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
predator
2010. november 11. 20:53
Azért az vicces,hogy Orbán mit kiabált a Jobbikra tavaly amikor azok Kína meg Oroszország irányába való nyitást szorgalmaztak a választási programjukban. Akkor a Jobbik volt az első számú hazaáruló,most meg az igen russzofób Orbán "kitalálja",hogy nyissunk Kelet felé,és a kínaiaknak adná a Malévet,"azért mert őnekik ez jó ugródeszka lehetne az EU felé" és anno pont ezért sírt az orosz üzlet ellen,merthogy "az oroszoknak csak betörési hely kell az EU piacra meg ki akarják használni a Malév Oneworld légiszövetségi tagságával járó előnyöket,továbbá nemzetbiztonsági kockázatot jelent az orosz vevő,mert nem NATO és nem is EU tag"persze nyilván kína nem jelent kockázatot,hisz közismert,hogy alapító NATO és EU tagok is.Persze engem igazán nem lep meg orbán keleti nyitásának ötlete,egyrészt realitás amit később vett észre mint a Jobbik,köszönhetően oroszútálatának,másrészt meg lehet,hogy Washingtonból ideszóltak,hogy ez már nem a hülye kisBush kormánya,és javítsuk orosz meg egyéb keleti kapcsolatainkon,akárcsak ahogy azt Obamáék teszik. És Orbán belátását lehet,hogy az is tetézte,hogy nem csak ő nem felejtette el,hanem az internet sem,hogy mennyire komolyan feszített ott Mccain utolsó választási naggyűlésén,aki hála Istennek nem lett elnök.
zoli 29
2010. november 11. 11:41
Halló! Vezérkomment nem látszik!
Kaducsa
2010. november 11. 11:34
http://www.lakatospal.hu/index.php?page=articles&id=89
Chanyi
2010. november 11. 10:56
További probléma, amiről itt már volt szó, hogy nemcsak a pénz, hanem a termelési eszközök sem tekinthetők árunak, ezért nem is lehetne adni-venni őket, legfeljebb bérbe venni, vagy másra ruházni a tulajdonjogot. Erre éleselméjű kommentelők azt szokták írni, hogy marxizmus, pedig egyáltalán nem, csak annak a belátása, hogy egy gyár, bár magántulajdon, nem adható-vehető ugyanolyan értelemben, mint egy cipő vagy kabát, mivel nem áru. A harmadik dolog, amit most is említett marko11: ha megkérdezzük, miért van ma annyi túltermelés, felesleges termelés, akkor a válasz: mivel a bevétel közvetlenül határozza meg a munkabér, vagy a vállalkozó fizetségének nagyságát. Ezért nem a valós szükséglet ösztönzi a termelést, hanem az elérhető bevétel, ami megint csak eltorzítja a piacot.(hiszen lehet, hogy van ugyan kereslet, de nem fizetőképes, éppen azért, mert a munka nem a megfelelő értéken, hanem a "piaci kereslet" szerint van megfizetve).
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!