The Guardian: Nagy bajban Európa két vezető hatalma
A brit lap szerint ha Párizs és Berlin képtelen komoly politikai döntéseket hozni erős kormányok hiányában, az Unió hónapokig vagy még tovább is mocsárban vergődhet.
A szenátus és a képviselőház előtt a német államfő a klímavédelem mellett érvelt, Obama katonai szerepvállalást vár.
Egy héttel beiktatása után Európa első számú vezetőjének nevezte a The Washington Post Angela Merkelt, aki köszönetet mondott mindazért a segítségért, amit az Egyesült Államok nyújtott a második világháború után a szövetségi köztársaságnak, majd zéró toleranciát hirdetett Irán atomhatalmi ambícióival szemben. Beszédében Merkel felrajzolta az általa vezetett jobbközép kormány főbb külpolitikai prioritásait.
Ezek között kiemelt helyen szerepel a klímavédelem, a decemberben esedékes - egyelőre kétséges kimenetelű - koppenhágai klímacsúcs szóba került a Barack Obama elnökkel folytatott Fehér- Ház-i megbeszélésen is. Obama az amerikai-német viszonyt a transzatlanti kapcsolatok rendkívüli pillérének nevezte, Németország szerinte az Egyesült Államok kiemelkedően erős szövetségese. Azonban Obama és Merkel azon közös törekvését, hogy javítsanak az Egyesült Államok és az Európai Unió viszonyán, legalább két témakör nehezíti: Afganisztán és a globális felmelegedés.
Obama azt várja el Németországtól és a többi NATO-szövetségestől, hogy erősítse afganisztáni katonai szerepvállalását, a háború azonban a németek körében és Európa más részein is meglehetősen népszerűtlen. A klímavédelem kérdésében Merkel új nemzetközi egyezmény megkötését szorgalmazza, amit Obama is támogat. Sok amerikai republikánus és konzervatív demokrata politikus szerint azonban egy esetleges egyezménybe az olyan nagy légkörszennyező államokat is be kellene vonni, mint Kína és India, máskülönben az Egyesült Államok gazdasági versenyhátrányba kerülhet.
Obama köszöni Merkelnek, de... (NOL)