Hogyan fogja megváltoztatni a mesterséges intelligencia az újságírást?
A mesterséges intelligenciával dolgozó rendszerek már ma is meg tudnak írni alapvető híreket. Ha ránéz a nagy hírportálokra, mint a Bloomberg, ezeket a sztorikat már ma is gépek generálják, legyen szó egy vállalat bevételeiről vagy egy sportsikerről. Könnyű a gépnek beszereznie az adatokat és hírré alakítania azokat. S ezek a rendszerek egyre jobbak lesznek. Biztosan hallott a Chat GPT-ről. Sok egyetemi professzor aggódik amiatt, hogy a diákjai ezt fogják használni a dolgozatíráshoz. Ha erre képes a mesterséges intelligencia, akkor az újságírásra is képes.
Bármiféle újságírás, amely a neten elérhető adatokon alapszik, automatizálható a mesterséges intelligencia segítségével.
A kivétel az interjú vagy az oknyomozás lesz. De lehet, hogy az sincs túl távol, amikor a mesterséges intelligencia interjút tud majd csinálni valakivel. A mesterséges intelligencia átalakítja a világot, és nem csak az újságírást. A könyveknek, amiket írtam, a legfontosabb megállapítása, hogy egy csomó munkakör el fog tűnni.
Jelenthet-e a mesterséges intelligencia általi újságírás objektívebb újságírást?
Elméletben igen. Nagy vita van ma Amerikában arról, hogy olyan lapok, mint a New York Times, erősen baloldali elfogultságúak lettek. A New York Times-ban sosem olvastam jót a maguk miniszterelnökéről, a szerkesztőség nem szereti Orbán Viktort. De amellett, hogy elméletben a mesterséges intelligencia képes lehet az objektívebb újságírásra, ez mégiscsak attól függ, hogy ki fejleszti, és mi vele a célja, mert manipulálhatják is azt bármilyen irányba.
Köteteiben azt írja, hogy magas presztízsű értelmiségi munkák fognak megszűnni a mesterséges intelligencia miatt. Miért?
Sokan gondolják, hogy a kétkezi, alacsony képzettséget igénylő munkák fognak eltűnni, de tévednek. Igaz, hogy az ilyen munkaköröket is fenyegeti például a robotok megjelenése, de robotot építeni egy fizikai munka elvégzésére még mindig igen drága dolog. Az értelmiségiek viszont többet keresnek, a munkájukat kiváltó mesterséges intelligencia által vezérelt programokat viszont olcsóbb megcsinálni, mint az említett robotokat – s ez ösztönző lehet a fejlesztők és munkaadók számára. Ha szellemi munkás vagy, és a melódban viszonylag mindig ugyanazt csinálod, vagy bürokrata, esetleg mennyiségi elemzéseket végzel, akkor a te munkádat könnyen kiválthatja a mesterséges intelligencia. Nem a szakma a kérdés, hanem a munkakör jellege. Vegyük a jogászokat. Különféle jogászok különféle jellegű munkakörökben dolgoznak. Valaki jól érvel a bíróság előtt és jó az új ügyfelek megszerzésében. Az ő munkája valószínűleg megmarad. De ha csak szerződéseket írsz vagy az esetjogot kutatod, akkor könnyen lehet, hogy a munkádat kiváltja a mesterséges intelligencia.
Egy munkakör akkor van biztonságban, ha sok kreativitás kell hozzá, például új jogi stratégiát kell kialakítani;
vagy ha emberi kapcsolatokról szól, kapcsolatokat kell építeni emberekkel, mivel ebben nem jó az AI; a harmadik biztonságos terület a szakiké, akik ugyanazt csinálják mindennap, de mindig kicsit máshogy, alkalmazkodva az éppen aktuális körülményekhez. Ellenben a mechanikusabb fizikai munkákat, mint például a raktáros, kiválthatja a robotika.