Itt a vége: mutatjuk, mi a különbség a „tökös, hazaszerető francia milliárdosok” és a „közbeszerzéseken felhízlalt orbáni oligarcha” között!
Lássuk, milyen a Magyar Péter által dicsért francia bezzegbilliomos! Francesca Rivafinoli írása.
Akkor is, ha éppenséggel a hétköznapokban rendszeresen odafigyelünk arra, hogy fenntartható életmódot folytassunk, utazás és nyaralás közben könnyen megfeledkezhetünk erről. Nyaralás alatt elvégre nem akarunk belegondolni azokra a megannyi környezeti hatásokba, amelyeket előidéz az ökológiai lábnyomunk. Márpedig az utazásnak, kiváltképpen pedig a tömegturizmusnak, a környezetre gyakorolt hatásai jelentősek. Fenntartható vagy zöld utazónak lenni azonban – aki figyelembe veszi az utazás hatását a meglátogatott fizikai és kulturális környezetre egyaránt – messze nem olyan kényelmetlen, mint amilyennek első látásra tűnhet. A keresésben segítségünkre lehetnek az olyan keresőmotorok, mint a Huurportaal, amelyek alkalmasak a turizmus céljából, vagy éppenséggel hosszabb távon is bérelhető ingatlanok keresésére. Összegyűjtöttünk itt néhány alapvető hüvelykujjszabályt, aminek a betartásával elérhetjük, hogy egyszerre szabunk korlátokat a világ felfedezéséből származó lehetséges ökológiai lábnyomunknak, miközben továbbra is jól érezzük magunkat.
Számos előnnyel járhat, ha viszonylag közeli uticélokat fedezünk föl. Már csak földrajzi okonál fogva is érdemes Európát választanunk. Az utazás legzöldebb formái közé tartozik a vonatközlekedés, hiszen nem jár közvetlenül károsanyagkibocsátással. A legtöbb európai város kiválóan megközelíthető vasúti közösségi közlekedés útján. Németországban idén bevezetésre került a 9 eurós tömegközlekedési havi bérlet, amely az összes tömegközlekedési eszközre jó. Pontosan azon a felismerésen alapul az intézkedés, hogy a környezetvédelem érdekében ösztönözni kell a tömegközlekedés használatát a lakosság körében. Így a schengeni övezet tagjaiként a magyar állampolgárok is igénybevehetik ezen kedvezményt. Érdemes kihasználnunk a lehetőségeket, és felfedezni Közép Európa tájait, városait. Ebben kulcsszerepe lehet a vasúti közlekedésnek, amely hatékony és gyors – a híres német ICE (Inter City Express) akár 300 km/óra sebességet képes elérni.
Amennyiben tudatosan akarunk utazási destinációt választani, érdemes feltérképeznünk Európát, és olyan városokat választani, amelyek a fenntarthatósági kritériumoknak megfelelnek. Sajnos a közvetlen térségünkben noha kevés város nyerte el a zöld tanúsítványt, a történelemben először 2016-ban nyerte meg az „Európai Zöld Főváros” díjat Ljubljana, Szlovénia fővárosa. Érdemes böngésznünk és alaposan utánajárnunk annak, hogy mely európai város nyert ilyen és ehhez hasonló elismeréseket, méghozzá milyen szempontok mentén.
Ezzel az apró lépéssel is a kiválasztható uticélokat kifejezetten azokra a városokra szűkíthetjük le, amelyeknek a városvezetése bizonyítottan cselekszik a környezet ügyéért, ezzel pedig támogathatjuk turizmusból eredő bevételekkel az értékrendünkkel összeegyeztethető városokat. Különösen fontos az online szálláshely böngésző keresőmotorok esetében a rendelkezésre álló választék, mennyiségi és minőségi szempontból egyaránt. Érdemes regionális specializációjú keresőmotorokhoz fordulnunk, ha kifejezett preferenciákkal rendelkezünk ezen a téren.
Nem mindegy, hol szállunk meg és milyen szempontok mentén. A szállás jellege kulcsszerepet játszhat abban, hogy zöld utazók legyünk. Ökológiai lábnyomunk ezernyi módon összefügg az épített környezetünkkel, így például a fűtési és szigetelési rendszerek minőségén is sok minden múlik. A szállásadók fenntarthatósági gyakorlata rendkívüli mértékben javult az elmúlt években, különösen a nemzetközi gyakorlati szabványokat követő tanúsítási programok révén. Utazóként felkereshetünk különböző webhelyeket, amelyek a szállásadók ökológiai lábnyomáról adnak tájékoztatást, az akkreditált szállodák pedig jellemzően tanúsítványlogót jelenítenek meg saját webhelyeiken és marketinganyagaikon.
Akkor is, ha nem rendelkeznek hivatalos tanúsítvánnyal, a kisebb szállásadók, panziótulajdonosok is tehetnek sokat a fenntarthatósági szempontok érvényesítése érdekében. A zöld erőfeszítéseik miatt hivatalosan nem elismert szállodák továbbra is fenntarthatók lehetnek, ezért mindenképpen érdemes a foglalás előtt érdeklődni a tulajdonosnál. Mindig kérdezzük meg az üdülőszolgáltatótól a felelősségteljes turisztikai politikáját – ha nincs ilyen, akkor nem veszik komolyan, és érdemes lehet a döntésünket átgondolni. A felelős turizmus menedzsment kulcsfontosságú szempontjai közé tartoznak a hulladékból, a vízből és az energiából származó környezeti, társadalmi és helyi gazdasági hatások kezelése, tekintetbe vétele. Érdemes a szakmai szövetségek, érdekképviseleti szervezetek tagsági listáit is figyelnünk, hogy megtalálhassuk azokat a szállásadókat, tulajdonosokat, amelyek a leginkább odafigyelnek a fenntarthatósági szempontok érvényesítésére.
Ha úgy döntünk, hogy zsúfolt és népszerű városokba látogatunk, fontoljuk meg hogy ezt a nyári csúcsidőszakon kívül tegyük. Válasszunk lehetőség szerint akkreditált szállást, és keressünk föl olyan helyi tevékenységeket, amelyek visszaadnak a helyi lakosoknak, a legnépszerűbb tevékenységek helyett. Turistacsapdák helyett például önkénteskedhetünk is. Amikor egy új helyre látogatunk, vegyük figyelembe, hogy pénzünkkel és lábunkkal szavazunk egy helyről.
Látogassuk meg azokat a helyeket, amelyeknek szükségük van a támogatásunkra. Az anyagi szempontok helyett egyre népszerűbb a vallási turizmus is, ahol nem a helyszín maga vagy az érzéki élményszerzés a döntő tényező, hanem a hely spirituális jelentősége. Mivel a zarándokhelyek gyakran vidéki, szegény településeken találhatóak, ezzel is segítünk a helyben élő, gyakran nehéz sorú embereknek.
Utazóként, zarándokként vagy turistaként is nyújthatnak segítséget, ha például szociális önkéntesként veszünk részt a nehéz sorban élő közösségek újjáépítésében, vagy éppenséggel a fenntarthatóságot elősegítő környezetvédelmi és társadalmi projektekben. Ezzel is hozzájárulunk a civil társadalom kibontakozásához, amely segíti a településeket, hogy a válságok sújtotta közösségek, zsákfalvak számára fenntartható eredményekre jussunk. Az utazás és a turizmus a települések felzárkózásának leggyorsabb és leghatékonyabb módja, természetesen tiszteletben tartva a helyiek véleményeit, nézeteit és kulturális érzékenységeit.
Egyre inkább előtérbe kerül a zöld és etikus fogyasztás. Így ez a turisztikai szolgáltatásokat nyújtó utazási társaságokra is áll. Természetesen nemcsak egyedül utazhatunk. Utazásszervező vállalkozásokon keresztül is utazhatunk, látogathatunk helyszíneket. Ilyen esetben kifejezetten jó döntés részünkről, ha olyan utazásszervező mellett döntünk, például csoportos turista út esetén, akinek fontos szempont a vadon élő állatok védelme, a kulturális örökség támogatása, vagy a kimondottan helyi idegenvezetők alkalmazása. Ezen a téren hatalmas előrelépések történtek az elmúlt évtizedekben, és érdemes lépést tartanunk ezekkel a trendekkel is.
Általában olyan üzemeltetőket válasszunk, akik átláthatóan támogatják a meglátogatott közösségeket. Sokan nagyon hatékonyak ezen a téren, sőt szén-dioxid-semlegessé is váltak, és most felelősségteljes utazási politikájuk van, amely orientálja a közösségekkel való interakciót és támogatást.
Ha egy utazási társaság nem tisztázza ökológiai üzletpolitikáját, kérdezzünk rá erre, akár közvetlenül, hogy például alkalmaznak-e helyieket, és hogyan kapcsolódhatnak a helyi közösséghez. Vannak olyan nonprofit érdekképviseleti csoportok is, amelyek megkövetelik tagszervezeteiktől, hogy kövessék a fenntartható turizmus gyakorlatát. Ha vadasparkokat látogatunk meg túrákon, soha nem szabad etetni, érinteni és az állatok viselkedésének a megváltoztatásához hozzájárulni.
Apró szempontok figyelembevételével is ökotudatosabb turistákká válhatunk. Nincsen szükségünk feltétlenül arra, hogy teljes mértékben kihagyjuk a repülőgépeket, autókat vagy buszokat a zöld turistává válás érdekében. Ha odafigyelünk arra, hol foglalunk, milyen szállásadónál, és hogyan viszonyulunk a helyi közösséghez, akkor ökotudatos polgárokként járhatunk el a turizmus esetében is. Egyszerre érezhetjük magunkat jól, miközben teszünk a közös bolygónk jövője érdekében. A szórakozás és a közös ügyek érdekében való cselekvés együtt járhatnak.
(X)
Fotók: Unsplash.com