Hoppá: nem mindennapi karácsonyi ajándékkal rukkol elő Donald Trump!
Mentsd meg Amerikát! címmel jelenik meg rövidesen a januárban hivatalba lépő amerikai elnök új könyve.
A gazdaságfejlesztési miniszter egy keddi háttérbeszélgetésen megerősítette: az elmúlt napok forintgyengülése, és így a 400 forintos euróárfolyam is a globális folyamatok eredménye.
Pénteken a vártnál magasabb amerikai inflációs adat, hétfőn pedig a recessziós várakozások emelkedése okozott ijedelmet a devizapiacon – tájékoztatott a gazdaságfejlesztési miniszter egy keddi háttérbeszélgetésen.
Nagy Márton megerősítette, hogy az elmúlt napok forintgyengülése, és így a 400 forintos euróárfolyam is globális folyamatok eredménye.
A világgazdaságban az infláció tekintetében a várakozások feletti számok jelennek meg (első lenti ábra), ráadásul az elemzők egy része valószínűsíti a recessziót (a gazdasági fejlődés lassulását, második lenti ábra) is.
***
A kettő együtt pedig igen kedvezőtlen kombináció is lehet a gazdaságpolitika irányítóinak – foglalta össze röviden Nagy Márton az elmúlt időszak világgazdasági folyamatait. Hozzátette:
A tárcavezető rámutatott, az infláció Magyarországon 80 százalékban importált eredetű, melynek leginkább az energia- és gabonaárak emelkedése áll a hátterében. (A növekvő alapanyagárak például a dollár erősödését segítik elő, lenti ábra).
A miniszter kérdésre válaszolva elmondta, noha a kormány elkészült a jövő évi költségvetési javaslatával, jelen helyzetben a háború vége lenne a legnagyobb forinterősítő hatással. A háború vége egy iszonyú erőt adna a forintnak – fogalmazott.
Kérdésre válaszolva a tárcavezető elmondta, nyárra születhet megállapodás a kohéziós alapról, őszre pedig a kormány az Európai Bizottsággal a helyreállítási alapok forrásairól is megállapodhat.
– húzta alá Nagy Márton. Kitért arra is, hogy egy hetedik uniós szankciós csomag például további jelentős kockázatokat tartogat, amelyek jelentősen emelnék az európai emberek megélhetési költségeit.
Ugyancsak kérdésre válaszolva a tárcavezető ugyanakkor aláhúzta,
a szakértői várakozásokon felüli infláció, valamint a recesszióval kapcsolatos félelmek ellenére is.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Pixabay