Mesélték azt is, hogy a kárpátaljai magyarok nem akarnak harcolni egy olyan Ukrajnáért, ahol nem használhatják szabadon az anyanyelvüket, ezért a magyar férfiak közül sokan átszöktek a zöldhatáron. Volt olyan is, aki csónakkal jött át a Tiszán, de volt példa arra is, hogy éjszaka, amikor a levegő is 0 fok köré esik, akkor úsztak át. Az átkelőknél a magyar oldalon
a békeidőben szőrös szívű vámosok senkit sem fordítanak vissza, akit az ukránok átengednek.
Aztán útra kerekedtünk: irány a tiszabecsi határátkelőhely. Ott nem tudtuk hasznosítani magunkat, így Zoliék elmentek adományokért, én pedig Beregsurány felé vettem az irányt, ahol jelentkeztem a Magyar Máltai Szeretetszolgálatnál, hogy tudnék-e segíteni. Gyorsan telefonszámot cseréltem pár emberrel, majd nekiálltam és végigjártam a környező falvakat, polgármesterekkel beszéltem, és összekötöttem őket a Máltával, hogy ha tudnak szállást biztosítani, vagy szükségük van valamire akkor hatékonyan tudjanak szervezni.