Külhon & Külföld
1921. augusztus 28-án Ágfalvánál a Rongyos Gárda önkéntesei meglepetésszerűen rajtaütöttek a terület átvételére érkező osztrák csendőrökön – ezzel kitört a nyugat-magyarországi felkelés, amelynek eredménye a Sopron környéki népszavazás lett, s az, hogy a város magyar maradhatott. A száz évvel ezelőtti eseményekre Külhon rovatunkban emlékezünk.
Európa földrajzilag az Urálig ér, kulturálisan azonban, úgy tűnik, egészen a Japán-tengerig. Külföld rovatunkban Vlagyivosztokban tartózkodó munkatársunk riportját olvashatják a kelet-szibériai realitásokról és a bonyolult orosz–kínai viszonyról.
Rendkívül gyors hadművelet eredményeképpen a tálibok elfoglalták Kabult, ezzel újra megszerezték Afganisztánt, most pedig a hatalmuk megszilárdításán dolgoznak. Mi várható tőlük, és ki fogja betölteni a nyugatiak, különösen az USA által hagyott űrt? Wagner Pétertől, a Külügyi és Külgazdasági Intézet (KKI) vezető kutatójától az afgán helyzetről olvashatnak elemzést.
„A Biden-adminisztráció már készülhet a következő válságra, az Egyesült Államok ugyanis a „végtelen háborúk” lezárásának jegyében az év végéig befejezi az iraki katonai missziót” – írja véleménycikkében Szalai Máté a KKI kutatója, a Corvinus oktatója.
Precedens & Makronóm
Harc a kicsinyes ideológusok ellen – így írhatjuk le tömören Peter Boghossian amerikai filozófus tevékenységét, aki nyíltan kimondja és megmutatja: az amerikai tudományos élet nagy része a progresszív baloldali ideológiák túszává vált. A „félelem e kultúrája” nemcsak a tengeren túl, a brit egyetemeken is megfigyelhető. Precedens rovatunkban jártuk körül a témát.
Török Bernát, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense a politikai kampányolás és a kereskedelmi kommunikációt hasonlítja össze írásában.
Hatalmas hálózatok, válságokon átívelő struktúrák, maroknyi társaság, amely a gazdaság negyven százalékát irányítja – ez nem egy újabb összeesküvés-elmélet, hanem a világgazdaság eddig láthatatlan szövete. Helyzetlemzésünket Makronóm rovatunkban olvashatják.