Polgár Judit, meghasonlott Lengyelország, Mazsihisz-balhé, koronavírus – megjelent az új Mandiner!

2020. november 05. 07:00

Mire tanítja meg az embert a sakk Polgár Judit szerint? Mi a valóság Budapest anyagi helyzetével kapcsolatban? Mi vezetett a belső harcokig a Mazsihiszben? Regéczy-Nagy László, ukrán-magyar konfliktus, meghasonlott Lengyelország és pest-budai tébolydák – itt az új Mandiner hetilap!

2020. november 05. 07:00
null

Mi a cél a sakkban: az ellenfél legyőzése vagy a feladat megoldása? Mire tanít meg minket a játék? A karantén idején nőtt-e a sakk ázsiója? E heti lapszámunkban címlapos interjút olvashatnak Polgár Judittal, az évszázad női sakkozójával, akivel a játék terápiás hatásáról, a csúcsok meghódításáról és a mesterséges intelligencia mélységeiről beszélgettünk. 

„Egy klasszis életében nem a tehetség a meghatározó, hanem hogy mennyit tud hozzátenni munkában, mennyire alkalmas a karaktere a versenyzésre, mennyire van benne küzdőszellem, kitartás, mennyire tudja kezelni a családi életet, a csapatmunkát, hogy szakmailag fejlődni tudjon” – fogalmaz a sakkmester Élet rovatunkban.

Az Első karaktert Constantinovits Milán jegyzi, aki az elmúlt időszak terrorista merényletei kapcsán mutat rá arra: ideje tudatosítani végre, hogy a muszlimokkal való együttélés csak a keresztény alapokon nyugvó Európa történelmi örökségének, kulturális kincsének és szabad identitásának tiszteletben tartásával valósulhat meg.

Közélet

Regéczy-Nagy László a  brit követ sofőrjeként a gépkocsiból nézte végig a forradalmat. Bibó István és Nagy Imre iratait ő juttatta el a követségre, így kerültek ki Nyugatra. Tettéért tizenöt év börtönbüntetésre ítélték. Közélet rovatunkban interjút olvashatnak '56 eseményeiről az egykori katonatiszttel, aki rendszerváltozáskor hitt, majd csalódott a történelmi igazságtételben.

„Bibó István, Göncz Árpád és én nagy árat fizettünk a szabadságért”

–  mondja interjúnkban.

Válságban a Mazsihisz: saját rabbitestületével, a Jobbik miatt pedig a kormánnyal is összetűzésbe került a legnagyobb hazai zsidó egyház. Úgy tudjuk, Heisler András elnök akár bele is bukhat a válságba. Körbejártuk, hogy mi vezetett a konfliktusok eszkalálódásáig.

Rekordszámú koronavírus-fertőzött, több ezer kórházban ápolt beteg és naponta csaknem száz halott – más országokhoz hasonlóan Magyarországon is egyre súlyosabb a járványhelyzet. Lesz-e elegendő ágy, védőeszköz, valamint szakorvos és szakasszisztens az egészségügyi intézményekben? Utánajártunk. 

Mit jelent a mai ember számára a reformáció? Balog Zoltán református lelkész, miniszterelnöki biztos a wittenbergi 95 pont kifüggesztésének évfordulójára emlékezik írásában.

Mario Alexis Portella író, a firenzei főegyházmegye kancellárja a terrortámadásokra reflektálva mutat rá, miért lenne szükség arra, hogy Európában az Orbán Viktor-féle következetes bevándorláspolitika valósuljon meg. 

Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója írásában a lengyel abortusz-vita kapcsán hívja fel a figyelmet az ellentmondásra: miközben a Nyugat demográfiai problémákkal küzd, a „tudományos paradigma” mégis a kisbabák élete elvételének „jogát” igyekszik abszolutizálni, úgy, hogy ugyanez a paradigma megannyi más ügyben, például a migrációban az „élethez való joggal” operál.

Külhon & Külföld

A legnehezebb sorsú kárpátaljai cigány gyermekekkel foglalkozik, közben íróként tapasztalataiból sző történeteket: Shrek Tímea drámai és reményteli élethelyzetek sokaságával egyaránt találkozik – pályájáról, írásról és gyermeknevelésről beszélgettünk vele Külhon rovatunkban.

Abszurd vádaskodás Kijevből, politikusok kitiltása érdemi indoklás nélkül, fagypont közelébe kerülő viszonyok – a diplomáciai távolságtartás hidegháborúba fordult hazánk és Ukrajna között, a kapcsolatok alighanem elérték három évtizedes mélypontjukat. Mit lép minderre a magyar diplomácia? Potápi Árpád János nemzetpolitikáért felelős államtitkárt kérdeztük.

Sátánistázás az egyik oldalon, templom- és szoborrongálás a másikon:

súlyos ideológiai konfliktusok szakítják ketté az egykor összetartó lengyel társadalmat.

Az lmbtq-viták után most az abortusz szigorítása miatt csapnak össze az indulatok. Riportunkat olvashatjuk Varsóból, ahol tüntetőket is kérdeztünk arról, pontosan miért mentek ki demonstrálni. 

Ugrósdy Márton, a Külügyi és Külgazdasági Intézet igazgatója a digitális szuverenitásról, a nemzeti adatvagyon védelmének fontosságáról ír véleménycikkében.

Precedens & Makronóm

Precedens rovatunkban Emmanuel Macron iszlámmal kapcsolatos radikális pálfordulásával foglalkozunk. 

Párbeszéd helyett vádbeszéd – Török Bernát, az NKE docense szerint a gender mesekönyv-vita kapcsán ez a kulcs annak megértéséhez, hogy miért bélyegezték meg drasztikusan erkölcsileg a konzervatív álláspontot. 

Karácsony Gergely szerint a kormányzat anyagilag kiéhezteti, értelmetlenül sarcolja a fővárost, miközben egyre több feladatot és terhet rak rá. Miről árulkodnak az adatok? Makronóm rovatunkban megvizsgált a főváros anyagi helyzetét.

Meta, Élet és Utolsó figyelmeztetés

Böszörmény Nagy Gergely ezen a héten William F. Buckley Jr. konzervatív szerző 1951-ben megjelent kötetét, a God and Man at Yale-t ajánlja, amelyből már akkor kiderült: a Nyugat egyetemeit a progresszív ortodoxia uralja, és fő tevékenységük, hogy ideológiai konformitást kényszerítenek diákjaikra. 

 A Feminens oldalán Lovász Irén népdalénekes, érdemes művész pályafutását muatjuk be. 

Lipótmező, Rókus, Bajcsy-kórház – Budapesti történetek kisrovatunkban a főváros egykori tébolydáit ismerhetik meg.

„A gyorsétkezés maga a megtestesült modernitás, a kókusztejbe mártott progresszió, a féktelen és tartósított haladás, amely egzisztenciális fenyegetést jelent a gasztrokulturális örökségre” – írja jegyzetében Uri Dénes Mihály, aki szerint a gasztronómiában meg kell vínunk a hanyatlás elleni küzdelmet.

Százhúsz éve született a 20. századi magyar képzőművészet és művészetpedagógia máig meghatározó alakja, Barcsay Jenő – Élet rovatunkban a szentendrei Ferenczy Múzeumban nyílt, a festőre emlékező gyűjteményes kiállítást ajánljuk. 

A rovat tárcáját Győrffy Ákos írta, aki a varzslatos környezetű Büdös-tóhoz kalauzolja az olvasót.

A lapot záró Utolsó figyelmeztetés rovatban Demkó Attila ír arról, miért pusztító hatású, ha hosszútávon mindig meg akarjuk magyarázni a nagy történelmi tragédiákat.

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
írmag
2020. november 05. 10:19
1956. forradalma kapcsán eseményeket fogalmazni az a kádári progresszió éltetése. Ne háborítsátok a magyar igazakat!
Knerten
2020. november 05. 09:46
A magyar gasztronómia védelmében a NÉBIH-nek fel kell számolnia a teljes magyaroszági kebab-szektort!
Coccothraustes
2020. november 05. 08:29
A kárpátaljai, az 56-os, az egészségügy járvány helyzetben és a Macron és iszlám érdekes téma. Akárcsak a gasztronómiai vagy éppen a Lipót története. De kit érdekel egy ismeretlen népdalénekes?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!