„Számos példát láthattunk már arra, mekkora szerepe van a mentális felkészültségnek, akár a teljesítményben, akár a hullámvölgyek átvészelésében vagy a kudarcok feldolgozásában. Hihetetlennek tűnő győzelmek és vereségek tanúi lehettünk: ilyen volt például Roger Federer kettős szetthátrányból, breakpoint–ról nyert Grand Slam meccse, vagy a tavalyi NBA nagydöntőben a Cleveland 1–3-as hátrányból való felállása. Vannak meccsek, amikre épp ellentétes okokból fogunk sokáig emlékezni, mint az MKB Veszprém kilenc gólos előnyről elvesztett BL–döntője vagy a 2000-es olimpián a női válogatott hat gólos vezetésről elbukott bajnoki címe. Utóbbiról Kökény Bea azt nyilatkozta, „ez a seb soha nem fog begyógyulni.”
A magyar labdarúgó-válogatott megítélése a tavaly nyári hőskultuszból a végletes leértékelésbe váltott át, amikor a mezüket vetették le a játékosokkal. Ha valaki ennyi értékítéletet kap a személyére vonatkozóan és ennyire szélsőséges indulatok céltáblájává válik, nagyon lényeges lenne, hogy egy empatikus, nem ítélkező közegben nyíltan beszélhessen az érzéseiről és a gondjairól. Erre azért is van szükség, mert a feldolgozás minősége alapvetően befolyásolja a jövőbeni teljesítményt.
A Testnevelési Egyetemen itthon is bőven képeznek sportpszichológusokat, akik többek között a vereségek feldolgozásában is segíthetnek, mégsem alkalmazzák őket a futball–válogatottnál – míg más sportágakban elismerik a sportpszichológiai munkát. A segítő beszélgetésen túl természetesen számos (bizonyítottan hatékony) módszerrel tudják segíteni a sportolókat céljaik megfogalmazásában, motivációjuk fenntartásában és teljesítményük maximalizálásában. A sportolói lélektan nem abban merül ki, hogyha kiköpi a tüdejét a játékos a címeres mezért, akkor nyerünk, ha meg nem, akkor veszítünk.
A meccsről szóló videókat nézve nem lehet szó nélkül elmenni a történtek mellett. Dzsudzsák nyilatkozatát látva szinte könnybe lábad az ember szeme. Ott áll egy teljesen megtört ember, aki arról szónokol, mennyire egyedül érzi magát és mennyire nem bírja a csapatkapitánysággal járó terhet egyedül viselni. Az egyik riporter bemutatja milyen, amikor valakinek nulla empátiája van, de már meg sem lepődtünk rajta, mert az olimpián is csupa badarságot kérdeztek egy–egy sikertelen szereplést követően. Ne, nehogy támogassuk az óriási szégyenbe kerülő, céltáblák tömegét magára akasztó játékosunkat, aki évek óta szívét–lelkét kiteszi, inkább savazzuk. Bravó.