A Kína-USA együttműködés felrúgásával fenyeget Peking

2016. december 12. 13:55

Peking komoly aggodalmát fejezte ki Donald Trump megválasztott amerikai elnök azon kijelentése miatt, miszerint nem érti, miért kellene ragaszkodni az „egy Kína”-elvhez. Peking szerint ha ezt nem tartja tiszteletben Trump, akkor szó sem lehet együttműködésről a két ország között. Az egyik kínai bulvárlap tudatlan gyereknek nevezte a megválasztott amerikai elnököt.

2016. december 12. 13:55

Komoly aggodalmát fejezte ki Peking Donald Trump megválasztott amerikai elnök kijelentései miatt – írja a CNN. Trump korábban telefonon beszélt a tajvani elnökkel, majd miután ezen Kína felháborodott, megkérdőjelezte az „egy Kína”-elv érvényességét, hozzátéve: tiszteletlenség lett volna nem felvenni a telefont a tajvani elnöknek.

A kínai vezetés erre reagálva kijelentette: amennyiben Trump nem ismeri el az „egy Kína”-elvet, mindenféle együttműködés ki van zárva a két ország között. A kínai külügyminisztérium szóvivője szerint a Tajvan-kérdés Kína szuverenitásáról és területi integritásáról szól; az „egy Kína”-elv pedig az amerikai-kínai kapcsolatok alapja. A Global Times nevű kínai lap vezércikke „tudatlan gyereknek” nevezte Trumpot az ügyről szóló cikkben.

Összesen 31 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Berecskereki
2016. december 12. 14:57
Mottó: "Oszd meg őket és uralkodj." Az "egy Kína" elv, amely nem mai keletű, hanem több, mint egy évtizedes. 2004-es írás. "...a Taiwan-szoros két partja közötti nem hivatalos jellegű gazdasági és kulturális cserekapcsolatok gyakoribbá váltak, a politikai holtpontról azonban nem sikerült kimozdulni. Ennek alapvető oka, hogy a taiwani hatóság elveti az egy Kína elvet, és próbál „két Kínát", vagy „egy Kínát – egy Taiwant" létrehozni. Jiang Zemin beszédében kiemelte, hogy ki kell tartani az egy Kína-elv mellett. Ez éppen a központi kérdése annak, hogy a Szoros két oldala közötti kapcsolatok zökkenőmentesen tudnak-e fejlődni és az egyesítés megvalósítható-e. Az „egy Kína-elv" politikai tartalma tekintetében lehet, hogy léteznek különböző állásfoglalások és magyarázatok, de a legalapvetőbb kérdés az, hogy ki kell tartani amellett, hogy a világon csak egy Kína van, Taiwan Kína része, Kína szuverenitása és felségterülete nem megosztható, a taiwani kérdés tisztán kínai belügy, valamint hogy Kínát mindenképp egyesíteni kell. Ha valaki egyrészt azt mondja, hogy Kínát egyesíteni kell, másrészt meg Taiwan ENSZ-tagságát segíti nagy erőkkel, és a „kettős elismerést" ösztönzi, akkor valójában Taiwant kiszakítja Kína felségterületéből , és ezzel azt mutatja, hogy elveti az „egy Kína-elvet", és a „két Kína", „egy Kína, egy Taiwan" létrehozásán dolgozik. A szoros két oldala békés egyesítése megvalósításának helyes útja az, hogy a cserekapcsolatok révén előmozdítjuk a kölcsönös megismerést, és megteremtjük a kölcsönös bizalmat, folytatjuk a politikai tárgyalásokat. De mindehhez az „egy Kína-elv", mint alapelv és előfeltétel mellett való igaz kitartás szükséges. Az „egy Kína-elv" alapján a Szoros két oldala közötti kapcsolatokban felmerülő mindenféle kérdésre tárgyalások útján megoldást lehet találni, és tárgyalások útján hivatalosan is le lehet zárni a Szoros két oldalának ellenséges viszonyát, és meg lehet találni a taiwani hatóságokat foglalkoztató egyéb kérdésekre is a megoldást, ezáltal folyamatosan fejlesztjük a Szoros két oldalának kapcsolatát, megteremtetjük a feltételeket és végső soron megvalósítjuk az egyesítést. Ellenben, ha elvetik az „egy Kína-elvet", és a „két Kína", vagy „egy Kína, egy Taiwan" létrehozásában mesterkednek, az Taiwan függetlenségét eredményezi. Ez biztosan súlyosan megrontja a Szoros két oldalának kapcsolatát, árt a Szoros két oldalán élők alapvető érdekeinek, és kútba esne a békés egyesítés szép reménye." Forrás: http://www.chinaembassy.hu/hu/ztlm/twwt/t84625.htm
Csigorin
2016. december 12. 14:43
Kezdenek bepipuln i a ferdeszemuek... csak aztan nehogy elkezdjek bevaltogatni az amerikai allampapirokat :)
medve
2016. december 12. 14:30
Hát, akkor ha jóban akarunk lenni Trumppal, mi lesz a Keleti Nyitással? Amúgy Trump álláspontja logikus: nem akar amerikai vállalatokat Kínában, Tajvan az amerikai hadiipar egyik legmegbízhatóbb megrendelője, márpedig Trump az amerikai nagyipar embere. Szerintem nem véletlen, amit csinál. Kína el, Oroszországhoz közeledni fog. Olajipari lobby.
kaffogó hebrencs
2016. december 12. 14:28
Nem az a pillanat jön, amikor ezt be is váltják.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!