Az Európai iskolai vizsgálat a fiatalok alkohol- és egyéb drogfogyasztási szokásairól nevű kutatás (European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs, ESPAD) eredményeiből egészen megdöbbentő kép rajzolódik ki. A felmérés keretében 35 ország közel százezer diákját kérdezték ki az alkohol- és egyéb drogfogyasztási szokásairól. A válaszadó tinik mindannyian 16 évesek.
A számokból kiderült: a magyar 16 évesek közül minden harmadik havonta legalább egyszer rágyújt, ez az érték pedig 8%-kal magasabb, mint az európai átlag. A magyar válaszadók 18%-a naponta dohányzik. A cigaretta beszerzését is könnyebbnek mondták a magyarok, mint más országok fiataljai.
A magyar 16 évesek több, mint fele ivott alkoholos italt legalább egyszer egy hónapban. Kiderült, hogy a lányok átlagosan havi 4,2, a fiúk 5,2 alkalommal isznak — úgy is mondhatjuk, hogy minden hétvégén. 40%-uk öt vagy több italt fogyasztott el egyetlen alkalommal, ez a statisztika szerint 4-5 dl bornak, vagy 3-4 töménynek felel meg.
A drogok és más tudatmódosító szerek használatában nem mutatkozik számottevő különbség a magyarok szokásai és a kontinensre jellemzők között. A marihuána nem annyira népszerű: nálunk 13%, a kontinens átlagában 16% próbálta már. A magyar fiatalok nehezebbnek is találták a marihuána beszerzését, mint más nemzetiségűek. A többi drogfajtát a felmérés által érintett valamennyi országban szerencsére csupán a fiatalok néhány százaléka próbálta ki.
A kutatás eredményei azt mutatják, hogy Csehországban és Dániában minden drogot — főleg az alkoholt — egyszerű beszerezni, ezzel szemben a moldovai és a román fiatalok szerint nem könnyű a hozzájutás.
Az idei felmérés egy 1995-ben indított vizsgálat része. A 6 kutatás során kirajzolódtak a tendenciák: a dohányzás egyre kevésbé népszerű, az alkoholt kipróbálók aránya változatlan.