Bocsánat, Magyarország a schengeni határra épít kerítést, nem EU-tagállamok közé. Azt nem csak lehetőségünk, kötelességünk is védeni.
Hadd lássam ezt másként. Az én véleményem az, hogy nem egyoldalú magánakciókkal, hanem együtt kell megoldani ezt a problémát.
Ehhez mondjuk nem ártana egy épkézláb európai megoldási javaslat. Az hol van?
Jean-Claude Juncker és Timmermans biztos, valamint az Európai Parlament is a közös, európai megoldásért küzd. Az sem ártana, ha eközben Budapestről nem úgy festené le a kormány Brüsszelt, mint a magyarok ellenségét, hanem úgy, mint partnert.
Rendben, de mégis: összeurópailag hány menekültet kellene befogadni? Kétmilliót? Hármat?
Nem vagyok hajlandó elméleti számokról vitatkozni, amíg a nincs meg a hajlandóság a befogadásra! Hétszázezer bosnyákot, mint mondtam, be tudtunk fogadni annak idején, mert megvolt a hajlandóság. Ha nem lett volna meg, ennek a tizede is sok lett volna. Most az EU-ban negyvenezer emberre sem volt fogadókészség. A szolidaritásnak kell megjelennie először: a menekültek felé és a határországok felé is.
Térjünk rá az európai-amerikai szabadkereskedelmi egyezményre. Múlt héten határozott az Európia Parlament arról, hogy a Bizottság folytathatja a tárgyalásokat. Ezek szerint nem bukhat már meg az egyezmény?
Még inkább megbukhat. Ez a kompromisszumos határozat az amerikaiaknak sem fog tetszeni. A legnagyobb gond az egyezménnyel egyébként a nemzetközi befektetők párhuzamos jogrendszerre való igénye. Az, hogy privát választott bíróságokon perelhetnének államokat. Amerika és a legtöbb EU-ország között ilyen megállapodás jelenleg nincs, az egyezmény után viszont kötelezően lenne. A gond az, hogy olyan költségei vannak az ilyen pereknek, amilyeneket egy kis- és középvállalkozás nem tud megengedni magának. Ez tehát nem a piacgazdaságot, hanem a hatalomgazdaságot erősíti. Gazdaságilag is hibás elképzelés, de a demokrácia szempontjából is elfogadhatatlan, ugyanis választott kormányok döntéseit, legitimitását vonja kétségbe.
Például hogyan?
Például úgy, hogy ha egy párt programjában ott van a nemdohányzók védelme, de kormányra kerülve nem tudja megvalósítani, mert attól kell tartania, hogy a nagy amerikai óriáskonszernek beperlik majd elmaradt haszonért. Németországban van ilyen eset most. A svéd Vattenfall 4 milliárdra pereli a német államot az energiaváltás következtében szerinte bekövetkezett elmaradt haszna miatt. Ez a rendszer Európa-Amerika viszonylatban az itteni demokrácia alapjait ásná alá. Az Európai Parlamentnek pedig nem volt bátorsága, hogy nemet mondjon erre. A Bizottság meg kifejezetten csökkentette például az élelmiszer-biztonság szintjét.
Hogyan?
Úgy, hogy a Codex Alimentariusra hivatkoznak, mint standardra. Így elmondhatják, hogy nincs csökkenés. Csakhogy a Codex Alimentarius a hatvanas években készült, s önmagában is alacsonyabb szinten van a mai európai szabályozásnál.
A GMO-mentességet azért elfogadta a parlament. Ez sem siker?
Az egyetlen konkrét siker, amelyet el tudtunk érni. A GMO-mentességnek maradnia kell. Ez persze nem kötelezi a Bizottságot, de a végén a Parlamentnek igent kell mondania az egész egyezményre. Ha nemet mondunk, nem lesz egyezmény. Ha igent, de utána bármelyik tagország parlamentje nemet mond rá, megint csak nem lesz. Ha tehát lesz is valami a megállapodásból, az egyrészt még évek kérdése, másrészt jó esélyét látom, hogy megbukik az egész kezdeményezés. A lobbisták nemhogy pezsgőt nem bonthatnak ma, de azt sem javasolnám nekik, hogy behűtsék vagy akár megvegyék a palackokat.