Németország és Franciaország közös álláspontot dolgoz ki az Európai Unióba irányuló bevándorlási hullám kezeléséről – jelentette be Angela Merkel kedden Berlinben a francia államfővel folytatott megbeszélése után.
François Hollande-dal tartott sajtótájékoztatóján a német kancellár elmondta, hogy „belátható időn belül” kialakulhat a közös álláspont, amelyet a német és a francia belügyminiszter vezetésével dolgoznak ki az Európai Bizottság javaslatai alapján. A francia köztársasági elnök kiemelte, hogy a gazdasági okok miatt bevándorló emberek „nem maradhatnak Európában”, a menekültstátusszal rendelkező személyek esetében pedig a terhek „megosztására” van szükség.
A földközi-tengeri menekültválság kezelésében a hajótöröttek mentése mellett fontos az „emberkereskedők” elleni fellépés, ehhez pedig szükséges egy határozat az ENSZ Biztonsági Tanácsától. Ugyanakkor a válság kiváltó okaival is foglalkozni kell, ezért a két ország az Európai Tanácsban kezdeményezi, hogy az év második felére szervezzenek találkozót az Afrikai Unió érintett tagállamaival – mondta Merkel.
A francia köztársasági elnök kiemelte, hogy a gazdasági okok miatt bevándorló emberek „nem maradhatnak Európában”, a menekültstátusszal rendelkező személyek esetében pedig a terhek „megosztására” van szükség, mert a menekültek csaknem 70 százalékát 4-5 uniós tagországa látja el. Tagállami kvótákról viszont nem lehet szó, mert a kvóta fogalma nem egyeztethető össze az európai alapértékekkel – mondta Hollande.
A brit választások nyomán kialakult helyzetről szólva a német kancellár és a francia államfő egyaránt kiemelte, hogy a két kormány együttműködésre törekszik. Angela Merkel azt mondta, hogy felveszik a kapcsolatot David Cameron miniszterelnökkel – aki egypárti, konzervatív kormányt alakíthatott a május elején tartott alsóházi választások nyomán és népszavazást tervez Nagy-Britannia uniós tagságáról -, és Berlin és Párizs „nagyon szorosan egyeztet” majd. Francois Hollande hangsúlyozta: a brit kormányfővel közösen keresnek majd „válaszokat” arra, hogy miként lehet biztosítani az „európai alapelvek” érvényesülését. Közölte, hogy David Cameron a hónap végén Franciaországba és Németországba is ellátogat.