Az Aszad-rezsim kiiktatása ajándék Izraelnek – de Törökország és az USA is jól járt vele
Korábban hatszázezer ember halt meg a polgárháborúban, a véreskezű elnök kitartott, most azonban rendszere elvesztette külső és belső támasztékait.
Barack Obama amerikai elnök nem tenné attól függővé az iráni atomprogrammal kapcsolatos megállapodást, hogy Irán elismerje Izrael államot. A szankciókon csak akkor fog enyhíteni az USA, ha a nukleáris fegyverhez vezető minden út lezárásáról megállapodnak. Izrael a korábbi keretmegállapodás ellenére nem veti el az Irán elleni katonai szankciók lehetőségét az atomprogram miatt.
Az amerikai elnök az NPR-nek adott interjúban azt mondta: alapvető tévítélet lenne, ha ahhoz kötnék az iráni atomprogrammal kapcsolatos végleges megállapodást, hogy Irán elismeri-e Izrael államot. Korábban ugyanis Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök kijelentette, hogy az Iránnal való végleges megállapodásnak tartalmaznia kellene, hogy Irán elismeri Izrael jogát a létezésre.
Az interjúban Obama elnök ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott: „ezt követelni hasonló volna ahhoz, mintha csak abban az esetben írnánk alá a megállapodást, ha megváltozik az iráni hatalom. Éppen azért nem akarjuk, hogy Iránnak atomfegyvere legyen, mert nem tudhatjuk előre, esetleg milyen irányban változik meg az iráni hatalom” – idézi Obama szavait a Magyar Nemzet.
Johs Earnest, a Fehér Ház szóvivője hétfőn kijelentette: a szankciókat fokozatosan fogják leépíteni. „Nem lehet a szankciók enyhítéséről beszélni addig, ameddig nem állapodtunk meg abban, hogy hogyan lehet lezárni a nukleáris fegyverhez vezető minden utat” – fogalmazott. Csak az iráni tárgyalóküldöttség tagjai értelmezték úgy a Lausanne-ban tető alá hozott keretmegállapodást, hogy a gazdasági büntetőintézkedéseket nem szakaszosan, hanem egyszerre és rögtön fel fogják függeszteni a végső megállapodás után – mondta Earnest.
Az izraeli vezetők bírálják a megállapodást: szerintük a megállapodás egyáltalán nem állja útját annak, hogy Irán atombombát fejlesszen ki, sőt még egyengeti is előtte az utat, és ez létében fenyegeti Izraelt. Az izraeli hírszerzési miniszter kijelentette „Izraelnek meg kell tudnia védeni magát bármilyen fenyegetéssel szemben, akár egyedül is. Jogunk és kötelességünk eldönteni, hogy hogyan védjük meg magunkat, főleg abban az esetben, ha nemzetbiztonságunk, sőt puszta létünk kerül veszélybe”. Steinic hozzátette: Izrael nagyra értékeli, hogy Izrael fenyegetésének esetére az USA segítséget ígér, de ez nem elég – írja a Magyar Nemzet.
Izrael védelmi minisztere hétfőn egy tízpontos listát közölt arról, hogy mit szeretne Izrael látni a végleges megállapodásban. Eszerint Iránnak le kell állítania az urándúsító centrifugákkal való kutatást és fejlesztést, csökkentenie kell az ilyen centrifugák számát, és teljesen be kell zárnia a föld alatti nukleáris kutatóközpontot.