Harci drónokra koncentrál Kína

2015. április 30. 12:53

Kína növelni kívánja a katonai célra használt drónok kivitelét; az országban minden korábbinál nagyobb energiát fordítanak a kutatásra és fejlesztésre ezen a területen. Kína az Egyesült Államok mellett jelenleg az egyetlen ország, mely exportálja is katonai drónjait, ugyanakkor az ázsiai ország továbbra is lemaradásban van technológia terén a nyugati államokhoz képest.

2015. április 30. 12:53

A jelentős külföldi keresletnek betudhatóan Kína növelni kívánja a katonai célra használt drónok kivitelét; az országban minden korábbinál nagyobb energiát fordítanak a kutatásra és fejlesztésre ezen a területen - írta legfrissebb számában a China Daily című kínai napilap. A cikk szerint a pilóta nélküli gépeket katonai tevékenységekhez nagyon széles skálán lehet bevetni a légi térképészettől a járőrözésen vagy nyersanyagkeresésen át rakétahordozásig, illetve éles műveletekben való részvételig.

Kína az Egyesült Államok mellett jelenleg az egyetlen ország, mely exportálja is katonai drónjait. Az első ötöt Nigériának adta el, mely a Boko Haram iszlamista militáns csoport elleni harcaiban használja a gépeket. Nyugati sajtóbeszámolók szerint Kína Nigéria mellett Pakisztánnak, Egyiptomnak és Szaúd-Arábiának is szállíthatott.

A Forecast International nevű piackutató cég szerint a harci drónok piaca tavaly 942 millió dollárt tett ki, s ez az összeg a mind növekvő keresletnek köszönhetően 2023-ra 2,3 milliárd dollárra duzzadhat. A Forecast előrejelzése szerint a legnagyobb kínai dróngyártó, az Aviation Industry Corp. of China (Avic) addigra a világ legnagyobb gyártóvájá lép elő a katonai alkalmazású gépeket tekintve.

Az állami kézben lévő vállalatok mellett a magángyártók is a bővülő kereslet kielégítésében látnak nagy üzletet, s ahogy a China Daily egy korábbi cikke fogalmaz: a védelmi technológiára szakosodott nagy cégek mind hatalmas erőforrásokat áldoznak a drónok fejlesztésére. A kínai sajtóban megjelent vélemények szerint ugyanakkor az ázsiai ország továbbra is lemaradásban van technológia terén a nyugati államokhoz képest, a kutatók így minden korábbinál több energiát fordítanak az olcsóbb és gazdaságosabb gyártási technológiák kifejlesztésére. A hadi mellett a polgári használatra tervezett drónok is nagy népszerűségnek örvendenek. Ezekből a China Daily cikke szerint húszezer van használatban, többnyire a mezőgazdaság, a természetvédelem vagy a tengeri megfigyelés területein.

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OberEnnsinnen
2015. április 30. 14:03
Gúnyolódjatok, miközben azt sem tudjátok, miről van szó. Az igazi kínai drón ez: A vártnál gyorsabban jön létre több nagyhatalom részvételével az ellen-Világbanknak számító Ázsiai Infrastrukturális és Befektetési Bank, amely eddig 57 alapító tagot toborzott. Köztük található az Egyesült Államok több kulcsfontosságú szövetségese: a legfejlettebb nyugat-európai államok, számos Arab-öböl menti ország és Ausztrália, amelyek az óriási amerikai nyomás ellenére a belépést választották. A kínai vezetésű óriásbank több ezer milliárd dollár értékben finanszíroz ázsiai beruházásokat, melyből az Egyesült Államok és Japán egyelőre kimarad. Lekésett az Egyesült Államok az ázsiai országokat összefogó gazdasági vezető szerepről, amelyet 2003 óta titokban formálgat több-kevesebb sikerrel. Helyette a jövőben Kína tölti be ezt a funkciót az ellen-Világbankként emlegetett Ázsiai Infrastrukturális és Beruházási Bank (AIIB) megalapításával, amelyhez eddig már 57 ország csatlakozott – köztük számos európai nagyhatalom és a glóbusz népességének negyven százalékát képviselő BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika). A százmilliárd dolláros tőkeerővel induló fejlesztési bank olyan ázsiai gigaberuházásokat finanszíroz majd, amelyekhez európai beszállítókra is szükség lesz, ilyen hatalmas piacról pedig senki nem akar lemondani. Az Egyesült Államok veresége azért is látványos, mert kezdettől fogva ellenezte az AIIB létrejöttét, ennek ellenére számára kulcsfontosságú szövetséges országok is részt vesznek az alapításban. Különösen fájó pontnak számít Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Ausztrália, Törökország, Szaúd-Arábia és több Arab-öböl menti állam, amelyek figyelmen kívül hagyták az amerikai nyomást, sőt, az alapítók között helyet kapott az Egyesült Államokkal finoman szólva sem baráti kapcsolatokat ápoló Oroszország és Irán is.
nick89
2015. április 30. 13:32
A Ganz-Mávagban már árulják is. PET palackból készült, rá van írva: 100% pamut. 2 rakétával van szerelve. Szilveszterkor meg bombaládával. Ócsó, de csak akkor repül, ha feldobod. Garancia nincs. Az FVF-et, a NAV-ot meg lesz..ják.
kuwiq
2015. április 30. 13:04
Vegyünk mi is és igázzuk le a Kárpát medencét!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!